Apel ostrzegający przed oszustami

Apel ostrzegający przed oszustami

Data publikacji 18.09.2015

W związku z licznymi, powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, apelujemy do Państwa o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań.

Wykorzystują zaskoczenie, łatwowierność lub życzliwość odwiedzanych domowników oferując korzystny zakup atrakcyjnych towarów. Poprzez stwarzanie pozorów uczciwych zamiarów, skutecznie usypiają czujność domowników. Namawiają do zakupu przedmiotów po promocyjnej cenie lub w bardzo korzystnym systemie ratalnym. Wielu oszustów podaje się za wolontariuszy zbierających pieniądze dla potrzebujących, inni zaproponują darmowe usługi medyczne. Mowa o domokrążcach, którzy na swoją ofiarę wybierają najczęściej osoby w podeszłym wieku.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

  • Nie otwierajmy drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł.
  • Jeśli nie znamy osoby poprośmy o pokazanie dowodu tożsamości, następnie sprawdźmy dokładnie okazany dokument.
  • Nie rozmieniajmy pieniędzy nieznajomym, ponieważ w taki sposób pokazujemy złodziejowi, gdzie przechowujemy gotówkę.
  • Unikajmy kupowania od domokrążców rzeczy po podejrzanie niskiej cenie, im większa „okazja” tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z oszustem. Pamiętajmy, że towar drogi w sklepach a proponowany przez domokrążców po znacznie zaniżonej cenie może pochodzić z przestępstwa.
  • Jeżeli gość jest natarczywy, zadzwońmy na Policję 997 lub 112, zwróćmy się o pomoc do sąsiadów lub najbliższych.
  • Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej.

 

 

W razie stwierdzenia niepokojących faktów powiadom niezwłocznie o spostrzeżeniach Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów.  

 

(wykorzystano materiały profilaktyczne KGP)
 

Powrót na górę strony