Seniorzy i przedstawiciele służb na wspólnej debacie
Szerokie grono uczestników odpowiedziało na zaproszenie policji, by zasiąść do wspólnej debaty o bezpieczeństwie. Wzięli w niej udział policjanci, przedstawiciele straży miejskiej i pożarnej. Seniorzy mieli wiele pytań. Przekazali też swoje spostrzeżenia.
Wczoraj (18.06) w Domu Dziennego Pobytu „Życzliwa Przystań” przy ul. Łokietka 12 w Inowrocławiu miało miejsce spotkanie z seniorami w ramach społecznej debaty. Powitała uczestników Pani Joanna Harenda kierownik placówki. Następnie wszyscy obejrzeli przygotowaną przez DDP prezentację zawierającą relacje z dotychczasowych działań profilaktycznych z ostatnich kilku lat z udziałem służb i seniorów. Został też zaprezentowany spot , który placówka nagrała w tym roku na konkurs MSWiA, a traktujący o udzielaniu pomocy i edukacji wnuków. Wszystko po to, by pokazać swoje zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa.
Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu insp. Marcin Ratajczak omówił zasadność prowadzenia debat i przedstawił uczestnikom ocenę stanu bezpieczeństwa na terenie miasta za okres pięciu miesięcy 2019 i 2018 roku. Posługiwał się przy tym przykładami zdarzeń i metodami działania sprawców.
Asp. Justyna Piątkowska i asp. szt. Izabella Drobniecka przedstawiły seniorom tematykę dotyczącą zdarzeń drogowych oraz ich przyczyn i skutków. Była też mowa o aplikacji Moja Komenda i Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Choć uczestnicy przyznali, że trudno im się odnajdywać w takich nowościach, to swoją pomoc w tym zakresie zaoferowali pracownicy placówki, którzy będą zbierać informacje o niepokojących ich sygnałach i na bieżąco przekazywać służbom. Podobnie sytuacja dotyczy kontaktów z dzielnicowymi.
Zaprezentowany przez policjantów film o metodach oszustw „na wnuczka, policjanta i CBŚP”, był także powodem do dyskusji. Seniorzy bowiem znają tego typu rodzaj przestępczości, jednak z uwagi na powtarzające się przypadki zdarzeń, trzeba o tym przypominać. Policjanci wspominali również o kampanii profilaktycznej „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Zamierzeniem policjantów było to, aby seniorzy rozmawiali w swoich domach z wnukami o tego typu zagrożeniu. Przedstawiciel Straży Pożarnej asp. Michał Kubiak omówił tematykę dotyczącą zagrożenia pożarowego i zasady ewakuacyjne. Strażnik Miejski Sławomir Michalik mówił o zakresie działań tej służby i kontaktowania się z nią.
Podczas dyskusji seniorzy pytali o: oznakowanie poszczególnych skrzyżowań i planowanych zmian co do ich reorganizacji, zapowiadanych zmianach w przepisach na temat jazdy hulajnogami, uprawnienia pracowników ochrony w sklepach. Odpowiedzi udzielili przedstawiciele policji.
Debata spełniła swój cel nie tylko informacyjny, ale też sprawiła, że grupa społeczna jaką są seniorzy mieli okazję do tego, by osobiście i otwarcie mówić o tym, co ich nurtuje. Na koniec policjanci wyposażyli uczestników w długopisy z numerami alarmowymi, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu.