Inowrocławska „drogówka” działała na przejazdach kolejowych
Każdy uczestnik ruchu musi znać zasady przekraczania przejazdów kolejowych. Jak wygląda respektowanie przepisów w tym zakresie, sprawdzali wczoraj policjanci WRD. Były pouczenia i mandaty.
Wczoraj (05.03) na terenie powiatu inowrocławskiego mundurowi WRD sprawdzali, jak wygląda przestrzeganie przepisów przekraczania przejazdów kolejowych i torowisk. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu. Przez roztargnienie, a nawet głupotę dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków kolejowych z udziałem pieszych oraz kierujących pojazdami. Prawidłowa reakcja na oznakowanie, to często sprawa życia lub śmierci.
Dlatego tak ważne pozostaje podnoszenie świadomości o zagrożeniach na przejazdach kolejowych. Patrole WRD wczoraj od godz. 6.00 do 22.00 skontrolowały łącznie 9 przejazdów strzeżonych i niestrzeżonych na terenie powiatu inowrocławskiego. Mundurowi pouczyli 13 osób, 6 ukarali mandatami karnymi za zbagatelizowanie znaku "STOP" przed przejazdem. Wobec jednej osoby został skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Wręczali również kierującym broszurki, które zawierają ważne zasady i wskazówki na temat przejazdów kolejowych.
Pamiętajmy!
Kierujący pojazdem jest obowiązany:
· zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
· przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwzięć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
· prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
· w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
· objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
· wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
· wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
· omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Zachowajmy szczególną ostrożności na przejazdach kolejowych!