Dzieci i młodzież z gminy Inowrocław zostali "wkręceni w bezpieczeństwo" ( Film )
Gmina Inowrocław, służby i współdziałające z nimi instytucje zorganizowały czwartą edycję przedsięwzięcia o charakterze profilaktyki społecznej pn. „Gry strategiczne z POLICJĄ 2017”. Inicjatywa wpisała się doskonale w kampanię MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”, którą honorowym patronatem objął Minister Pan Mariusz Błaszczak.
By zapobiegać zagrożeniom, przykrym skutkom, ucząc jednocześnie zasad postępowania warto działać na rzecz dzieci i młodzieży. Dlatego wczoraj (31.07) służby wraz z Gminą Inowrocław, Starostwem Powiatowym i współdziałającymi instytucjami, przygotowały działania profilaktyczne w plenerze pn. „Gry strategiczne z Policją 2017”. Wzięło w nich udział sześć drużyn ze świetlic wiejskich w: Sławęcinku, Górze, Piotrkowicach, Turzanach, Łojewie i Cieślinie. Zmagania drużyn rozegrały się w Łojewie nad jeziorem.
Zadania i szranki zręcznościowe dla uczestników przygotowali: inowrocławska Policja, Straż Pożarna, Straż Leśna, Nadgoplański WOPR w Kruszwicy, przedstawiciele: Starostwa Powiatowego, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, w tym byli operatorzy numeru 112 oraz sympatycy i działający w ramach kampanii powiatowej „Z sercem dla zwierząt”. Przebieg przedsięwzięcia był niezwykle ciekawy i rozpoczął się zbiórką wszystkich grup oraz organizatorów w Łojewie nad jeziorem. Imprezę otworzył Zastępca Wójta Gminy Inowrocław Pan Marek Karólewski. Uczestnicy otrzymali identyfikatory, plany zadań i ruszyli do stanowisk. Zajęcia miały przebieg edukacyjny i warsztatowy.
Policjanci asp. szt. Izabella Drobniecka i asp. szrt. Jacek Piątkowski sprawdzili znajomość uczestników na temat zasad poruszania się po drogach, przepisów dotyczących rowerzystów, sposobów reagowania na osoby obce i różne zagrożenia, z którymi mogą się zetknąć.
Sympatycy kampanii „Z sercem dla zwierząt”: Pani Marlena Gronowska ze Starostwa, lekarz weterynarii Pan Piotr Biegała, wolontariuszka Pani Katarzyna Głowacka z psem przewodnikiem dla osób niewidzących, prowadzili z uczestnikami instruktaż na temat opieki nad zwierzętami, przeciwdziałania ich krzywdzeniu i zachowaniu w sytuacjach napotkania dzikich zwierząt. Były też zadania polegające na rozwiązaniu krzyżówki i ułożeniu puzzli. Zajęcia prowadzone przez asp. szt. Dariusza Vollmuller z nakielskiej Policji i członka klubu „Wolfteam” zrzeszającego sympatyków sportów psich zaprzęgów, były dla dzieci niebywale ciekawe, bo z udziałem psów husky.
Strażacy, którymi dowodził st. kpt. Ireneusz Taraszka przygotowali dla grup tor sprawnościowy z użyciem węża strażackiego i rzutki ratunkowej, co okazało się wcale nie łatwą konkurencją.
Przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, w tym byli operatorzy numeru 112 panowie: Piotr Kozłowski, Szymon Borkowski i Paweł Wygonowski, uczyli i sprawdzali wiedzę dzieci na temat wzywania pomocy i korzystania z numerów alarmowych.
Leśnicy Adam Gotowalski i Jarosław Bogusiewicz uczyli uczestników orientacji w terenie z wykorzystaniem mapy, a także przygotowali szereg kwizów i zadań związanych z pobytem w lesie.
WOPR-owcy Mateusz Matuszak i Bartosz Piotrowski edukowali o metodach ratowania człowieka, który zasłabł, uległ podtopieniu czy udarowi słonecznemu. Przeprowadzili również pokaz na wodzie z użyciem koła ratunkowego, boi i łodzi.
Po zmaganiach konkursowych wszyscy uczestnicy uzupełnili siły poczęstunkiem. Podczas podsumowania wyłoniono najlepsze trzy zespoły, tj. Sławęcinek, Górę i Piotrkowice. Zostały one wyróżnione upominkami ufundowanymi przez wojewodę kujawsko-pomorskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali także edukacyjne książeczki i breloki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. Ponadto niespodzianką były również długopisy i okolicznościowe plany lekcji, których zakup sfinansowała Gmina Inowrocław.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że podczas przebiegu inicjatywy na twarzach uczestników była tylko radość i zadowolenie z tak ciekawych zajęć. Dlatego zasadnym jest prowadzenie tego typu działań. Najważniejsza jest bowiem prewencja.