Wiadomości

Młodzież trzeba inicjować, rozmawiać z nią i umieć słuchać

Data publikacji 21.07.2015

Policyjne działania prewencyjne skierowane do młodych ludzi mają różną formę. Czasem jest to pogadanka, miting, konkurs czy debata, ale też ciekawe spotkanie. Celem ...

Policyjne działania prewencyjne skierowane do młodych ludzi mają różną formę. Czasem jest to pogadanka, miting, konkurs czy debata, ale też ciekawe spotkanie. Celem wszystkich propozycji jest to, aby młodzież wybierała drogę zgodną z prawem.

W maju asp. sztab Jacek Piątkowski i st. asp. Izabella Drobniecka zabrali uczniów z Gimnazjum nr 4 w Inowrocławiu i Sławęcinku do sądu rejonowego. Tam na spotkaniu, które odbyło się na sali rozpraw, młodzież miała okazję rozmawiać z policjantami i Wiceprezesem Sądu sędzią Ryszardem Owczarzakiem. Informacji, których dowiedzieli się od policjantów i sędziego było bardzo dużo. By uczniowie znaleźli chwilę na refleksję, umieli wyciągnąć z tej nietypowej lekcji wnioski, policjanci nadali wizycie w sądzie ciąg dalszy. Zaproponowali, by gimnazjaliści napisali to, co myślą o spotkaniu. 

Policjanci nagrodzili prace trzech uczniów z klasy II B :
Oli Kopańskiej, Dawida Szulca i Alicji Buczkowskiej. Dzisiaj (03.06.20125r.) mundurowi wręczyli im upominki.



Oto fragmenty ich prac:
Ola Kopańska: „ Uświadomiłam sobie również, że niepełnoletni odpowiadają za swoje czyny. Za złamanie prawa odpowiada osoba, która ukończyła 17 lat. Jednak karę może ponieść również nieletni, który po ukończeniu 15 roku życia wykonał na przykład zamach na Prezydenta, spowodował śmierć lub ciężkie urazy ciała. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tej lekcji. Od tego czasu jestem bogatsza o wiedzę (…)

Dawid Szulc: „Sędzia wytłumaczył nam problem świadomości i odpowiedzialności karnej każdego z nas. Poruszył też sprawę zapobiegania różnym wykroczeniom. Myślę, że taka wizyta w sądzie jest dobrym doświadczeniem, ponieważ mogliśmy, poznać cząstkę pracy stróżów prawa i zobaczyć w rzeczywistości obiekty sądu oraz ludzi tam pracujących. Uważam tę wizytę za wartościową, gdyż mogą być to cenne wiadomości na przyszłość (…)

Alicja Buczkowska: „Stwierdzam, że praca sędziego jest bardzo trudna, ale jednocześnie niezmiernie ciekawa. Kiedy byłam małą dziewczynką często oglądałam serial „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, jednak on nie oddaje prawdziwej atmosfery sali sądowej. Stres, łzy, złość i rozczarowanie widoczne mogą być tylko na twarzach uczestników rozprawy (…)

                                                                                                      Młodzieży gratulujemy !


st. asp. Izabella Drobniecka

Powrót na górę strony