Wiadomości

Całą klasą trafili do sądu

Data publikacji 21.07.2015

Jedna chwila, głupi żart i stało się. Czasu już nie można cofnąć. Trzeba wiedzieć, że osoba nieletnia nie jest bezkarna. Zgodnie z ustawą dla nieletnich nastolatek, który ukończył lat 13, a naruszył ...

Jedna chwila, głupi żart i stało się. Czasu już nie można cofnąć. Trzeba  wiedzieć, że osoba nieletnia nie jest bezkarna. Zgodnie z ustawą dla nieletnich nastolatek, który ukończył lat 13, a naruszył prawo, odpowiada przed sądem rodzinnym i nieletnich. O konsekwencjach prawnych młodzieży mówili policjanci oraz sędzia.

Wczoraj (18.05.2015r.) z inicjatywy policjantów inowrocławskiej komendy, w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu gościła młodzież. Spotkanie zorganizowali st. asp. Izabella Drobniecka i asp. sztab. Jacek Piątkowski. Było ono możliwe dzięki uprzejmości i ogromnemu zaangażowaniu w bezpieczeństwo młodych ludzi, Wiceprezesa Sądu sędziego Ryszarda Owczarzaka. Spotkanie zaczęło się rozmową policjantów z uczniami, którzy mówili o działaniach prewencyjnych, które polegają na edukacji młodzieży.



Trzeba wiedzieć bowiem, że za naruszenie prawa ponosi się konsekwencje. Wizyta w sądzie to "lekcja życia",  aby gimnazjaliści dowiedzieli się, że mimo młodego wieku, nie są bezkarni. Uczniowie Gimnazjum nr 4 w Inowrocławiu i Gimnazjum w Sławęcinku usłyszeli wiele ciekawych rzeczy, poznali specyfikę sądowniczej pracy oraz zakres spraw, które toczą się w inowrocławskim sądzie.  Mieli niepowtarzalną okazję spotkać się tego dnia z Wiceprezesem Sądu sędzią Ryszardem Owczarzakiem. Przygotował on ważne dla młodzieży informacje i podzielił się swoimi refleksjami. Pan sędzia omówił strukturę inowrocławskiego sądu i przybliżył uczniom rodzaj spraw, które prowadzą poszczególne jego wydziały. Podał, że rozstrzygane są w nim sprawy dotyczące prawa cywilnego i prawa karnego. By bardziej zobrazować to uczniom podał przykłady. Tłumaczył młodzieży co oznaczają pojęcia: podmiot prawa, zdolność prawna i zdolności do czynności prawnych. Jak się okazało, rodzajem zdolności do czynności prawnych jest np. umowa sprzedaży, którą zawieramy na co dzień.




Pan sędzia mówiąc o sprawach karnych, nie pominął tak istotnych kwestii jak świadomość sprawcy o nieuchronności kary i o zapobieganiu przestępstwom  i wykroczeniom. Podkreślił, że : "Trzeba szanować prawo. Ono jest adresowane do nas wszystkich i służy bezpieczeństwu". Opowiedział też o wyposażeniu sali rozpraw. Krótko scharakteryzował przebieg rozprawy z udziałem sędziego, ławników, oskarżyciela, adwokata i oczywiście podejrzanego czy obwinionego. Mówił o roli poszczególnych osób podczas rozprawy. Zaprezentował też ubiór sędziego, w czasie, gdy przewodniczy rozprawie.



To była wyjątkowa lekcja, podczas której młodzi ludzie mieli możliwość zadawania pytań sędziemu i policjantom. Wszystko ma służyć temu, aby uchronić ich od negatywnych zachowań w życiu.


st. asp. Izabella Drobniecka
Powrót na górę strony