Wiadomości

Policyjne odwiedziny w domu o nazwie „Agata”

Data publikacji 10.02.2015

Jak wystrzegać się sytuacji groźnych dla człowieka, takich jak używki? Na czym polega demoralizacja młodych osób? O tym mówili policjanci na spotkaniu w jednej z inowrocławskich placówek opiekuńczo-wychowawczych nr 2 przy ul. Śliwaka, ...

Jak wystrzegać się sytuacji groźnych dla człowieka, takich jak używki? Na czym polega demoralizacja młodych osób? O tym mówili policjanci na spotkaniu w jednej z inowrocławskich placówek opiekuńczo-wychowawczych nr 2 przy ul. Śliwaka, która  nosi nazwę „Agata”.

W Domu tym mieszka kilkanaście dzieci, które tworzą jedną dużą rodzinę. Tam mają fachową opiekę oraz wsparcie opiekunów i wychowawców. Wspólnie spędzony czas wypełnia nauka, obowiązki ale też i relaks. Dzięki inicjatywom wychowawców, do domu zapraszani są ci, którzy mają coś ważnego do przekazania młodym ludziom. Wszystko po to, aby wiedzieli jak radzić sobie w życiu. Właśnie ostatnio do tego Domu zawitali policjanci, którzy rozmawiali z młodymi mieszkańcami, głównie o sprawach bezpieczeństwa. Tematem także był sposób spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież oraz ich zainteresowania i pasje.



Mundurowi asp. sztab. Jacek Piątkowski i st. asp. Izabella Drobniecka przekazali mieszkańcom informacje o tym, że warto zadbać o wzajemne relacje, zgodę i tolerancję, w placówce oraz szkole. Policjanci mówili jak wystrzegać się różnych zagrożeń oraz umieć odmówić, gdy ktoś nakłania do spróbowania na przykład narkotyków czy dopalaczy. Podkreślali, że każdy z nas ma wpływ na własne bezpieczeństwo. Picie alkoholu przez nieletnich i palenie papierosów to zachowanie, które może oznaczać demoralizację. O tym jak groźne dla ludzi są używki miały świadczyć przytoczone przez policjantów przykłady, z którymi się zetknęli w czasie służby. Podczas spotkania ciekawa dyskusja wywiązała się na temat zasad ruchu drogowego, uzyskiwania kart rowerowych i motorowerowych. Młodzież bowiem podejmie się „zdobycia” dokumentów uprawniających do jazdy. Pomogą im w tym zapewne przyniesione przez policjantów książeczki pt. „Wademekum rowerzysty i motorowerzysty”. Zawierają one znaki drogowe, zasady ruchu oraz inne istotne przepisy, które sprawiają, że podróżowanie staje się bezpieczniejsze. Policjanci tłumaczyli też jak ważne jest to, by kierowca dobrze widział na drodze pieszego czy rowerzystę. Dlatego istotną rolę odgrywają tu elementy odblaskowe, którymi mundurowi obdarowali dzieci oraz młodzież. Okazuje się, że wśród grupy mieszkańców, rozkwitają młode talenty. Pasją kilku dziewcząt jest na przykład śpiew w zespole. Warto zatem rozwijać swoje zainteresowania, a czas wolny spędzać w taki sposób, by był bezpieczny.

 st. asp. Izabella Drobniecka
Powrót na górę strony