Wiadomości

Przed nami XXIII finał WOŚP - Policja instruuje i szkoli wolontariuszy

Data publikacji 07.02.2015

Policjanci będą dbać o to, żeby setki wolontariuszy zbierając datki mogło się czuć pewnie i bezpiecznie.
W czasie XXII Finału WOŚP na ulicach miast i wsi naszego powiatu pojawi się zwiększona ilość patroli policyjnych. Patrole będą ...

Niebawem, bo już w niedzielę 11 stycznia 2015 roku będzie XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W powiecie inowrocławskim, jak co roku, wolontariusze będą kwestować w wielu miejscowościach. Policjanci będą dbać o to, żeby setki wolontariuszy zbierając datki mogło się czuć pewnie i bezpiecznie.

W czasie XXIII Finału WOŚP na ulicach miast i wsi naszego powiatu pojawi się zwiększona ilość patroli policyjnych. Patrole będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników. Główne zadania Policji w tym dniu to przede wszystkim: nie dopuszczenie do kradzieży i rozbojów na osobach kwestujących, działania prewencyjne i operacyjne mające na celu zapobieganie naruszeniom ładu i porządku publicznego oraz przestępstwom w Inowrocławiu i na terenie powiatu inowrocławskiego, udzielenie niezbędnej pomocy organizatorom akcji, jak i wolontariuszom.

Mając na uwadze bezpieczeństwo kwestujących, policjanci przeprowadzają spotkania z szefami sztabów WOŚP i wolontariuszami wskazując zagrożenia, na jakie mogą być oni narażeni i czego powinni unikać, aby bezpiecznie zbierać pieniądze.
Takie właśnie spotkanie odbyło się dziś (08.01.2015r.) w Urzędzie Gminy w Inowrocławiu dla wolontariuszy kwestujących na terenie gminy Inowrocław. Na temat bezpiecznej zbiórki pieniędzy mówili policjanci: asp. sztab. Jacek Piątkowski i st. asp. Izabella Drobniecka.









Porady dla wolontariuszy.

Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

  • centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony,

  • głównych ciągach komunikacyjnych,

  • miejscach dobrze oświetlonych, 

  • miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych,

  • miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

  • Nie prowadźcie zbiórek w miejscach słabo uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.

  • Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!!. Starajcie zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.

  • Unikajcie prowadzenia zbiórki pieniędzy w środkach komunikacji publicznej.

  • Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich. 

  • Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji, numer telefonu alarmowego 997 lub 112 lub straży miejskich/gminnych numer telefonu alarmowego 986. 

W czasie XXIII Finału WOŚP na ulicach będzie więcej policjantów i strażników miejskich niż zazwyczaj. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Możecie zostać zapytani przez policjantów/strażników o to jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się ich, oni są Waszymi sprzymierzeńcami. 


Jeżeli jednak by doszło do tego, że ktoś będzie próbował zabrać puszkę wolontariuszowi pamiętajcie, że życie i zdrowie jest najważniejsze, a więc nie ratujcie za wszelką cenę skarbonki. Starajcie się zapamiętać jak najwięcej szczegółów z wyglądu napastników, to w jakim kierunku uciekli, do jakiego samochodu lub autobusu wsiedli i natychmiast powiadomcie o tym, co się stało osoby dorosłe, policjantów czy strażników miejskich. Nie bójcie się dzwonić pod numery alarmowe Policji 997 lub kom. 112.

Jeśli ktokolwiek będzie podejrzewał, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką proszony jest o pilny kontakt z Policją.

asp. sztab.  Tomasz Trybuszewski
Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy

st. asp. Izabella Drobniecka
KPP Inowrocław

Powrót na górę strony