Wiadomości

Wdarli się na teren magazynów w Górze

Data publikacji 03.11.2014

Kilkudziesięciu policjantów, strażaków oraz służbowych pojazdów musiało interweniować w miejscowości Góra gmina Inowrocław. Tam podczas dynamicznych działań, najważniejsze było to, aby jak najszybciej zapanować nad sytuacją ...

Kilkudziesięciu policjantów, strażaków oraz służbowych pojazdów musiało interweniować w miejscowości Góra gmina Inowrocław. Tam podczas dynamicznych działań, najważniejsze było to, aby jak najszybciej zapanować nad sytuacją kryzysową. Cała akcja ratownicza zaczęła się od telefonu, który otrzymał Dyżurny Policji. Spokojnie, to były ćwiczenia.




Kilka dni temu (02.10.2014r.) na terenie Góry gm. Inowrocław, gdzie mieszczą się  magazyny ropy i paliw, doszło do wdarcia się na teren osób nieuprawnionych i pożaru. O takiej treści zgłoszenie otrzymał Dyżurny inowrocławskiej Policji. Takie też było założenie ćwiczeń dowódczo-sztabowych przygotowanych przez Komendę Powiatową Policji w Inowrocławiu. Celami głównymi przedsięwzięcia było doskonalenie kadry kierowniczej, służby dyżurnej i służby zewnętrznej, w organizacji pracy zespołowej oraz prowadzenie działań w warunkach kryzysowych. Celami szczegółowymi natomiast, sprawdzenie przyjętych rozwiązań systemowych w reagowaniu na ekstremalne sytuacje kryzysowe, sprawdzenie realności przygotowania przyjętych rozwiązań, sprawdzenie i  doskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie działań pościgowych.




Kilkudziesięciu policjantów i strażaków, kilkanaście wozów służbowych oraz specjalistycznych, krótko po zgłoszeniu o 9.16 zmierzało w stronę Góry. Wszystko po to, by poskromić pożar i zatrzymać rzekomych napastników. Ważne było też to, aby w sposób szybki i trafny ocenić sytuację, ratować ludzi, mienie i środowisko. Akcja trwała kilka godzin i zakończyła się zrealizowaniem założeń. Ćwiczeniami kierował Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Paweł Fajfer.




Bardzo potrzebne są tego typu ćwiczenia, by w razie zaistnienia faktycznego zagrożenia jak najszybciej nieść skutecznie pomoc. Nie mogą one się opierać jedynie na wytworzeniu dokumentacji konkretnego założenia i omówienia go. Konieczna jest bowiem praktyka w terenie. Zintegrowane działania służb pozwalają wypracować metody, systemy i wzorce działań, które sprawdzą się na okoliczność zagrożenia, do którego potencjalnie może dojść w każdej chwili.

st. asp. Izabella Drobniecka
Powrót na górę strony