Wiadomości

W Inowrocławiu odbyła się debata o reagowaniu na przemoc

Data publikacji 27.01.2014

Inowrocławski Teatr wczoraj (27.11.2013r.) zgromadził przedstawicieli rożnych instytucji, dyrektorów szkół, a przede wszystkim młodzież. Powodem była debata na temat problematyki ...

Inowrocławski Teatr wczoraj (27.11.2013r.) zgromadził przedstawicieli rożnych instytucji, dyrektorów szkół, a przede wszystkim młodzież. Powodem była debata na temat problematyki dotyczącej przejawów przemocy.

Debata była częścią kampanii „Reaguj na przemoc”, której inicjatorami byli: Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Komenda Powiatowa Policji. Program debaty zawierał różne formy dotarcia do odbiorców. Adresaci wysłuchali sondy przeprowadzonej wśród mieszkańców miasta, były prezentacje, konkurs na scenkę teatralną, wystąpienia terapeutów, stoisko profilaktyczne oraz dyskusja z publicznością. Rozstrzygnięty także został konkurs plastyczny i graficzny. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Zastępca Prezydenta Miasta Inowrocławia Pan Wojciech Piniewski, Komendant Straży Miejskiej w Inowrocławiu Pan Zdzisław Feit, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Inowrocławia Pan Grzegorz Gąsiorek, ks. kapelan Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej brygadier Zenon Rutkowski.








Zanim jednak rozpoczęto debatę przy specjalnie przygotowanym stoisku profilaktycznym, pracownicy ośrodka profilaktyki i asp. sztab. Jacek Piątkowski z inowrocławskiej Policji, wręczali przybyłym ankietę. Poprzez nią wszyscy mogli wyrazić swoje opinie dotyczące nie tylko przemocy. Na podstawie ankiety organizatorzy chcieli dowiedzieć się o poczuciu bezpieczeństwa inowrocławian.








Spotkanie w teatrze poprowadził radiowiec Marcin Glapiak i sierż. sztab. Izabela Lewicka-Woszczak z inowrocławskiej Policji. Organizatorzy zadbali o to, by publiczność dowiedziała się i poszerzyła swoją wiedzę na temat różnych form przemocy, do której dochodzi w szkołach, domach czy na ulicy. Szczególnie poruszony został temat przemocy wobec dziecka, osób starszych, przemocy rówieśniczej i seksualnej. Ważnym elementem wypowiedzi było także omówienie zadań instytucji pomocowych, zespołu interdyscyplinarnego, a także procedury „Niebieska Karta”. Sierż. sztab. Anna Grecman z Policji omówiła dane porównując okres dwóch lat i skalę zjawiska przemocy na terenie Inowrocławia.

Następnie gdy przyszedł czas na rozmowy z publicznością, wspólnie staraliśmy się odpowiedzieć na nurtujące pytania jak postąpić w przypadku, gdy jesteśmy świadkami przemocy, kogo o tym zawiadomić i czy w ogóle reagować. Przebieg przedsięwzięcia był przeplatany konkursowymi scenami teatralnymi, które przygotowała młodzież z: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, 2, 3 i 4 w Inowroclawiu. Poprzez nie młodzi ludzie starli się pokazać przykłady przemocy i jednocześnie wywołać refleksję. Oceną scenek zajęło się jury w składzie:
- Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Jadwiga Kalinowska,
- Dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień Pani Katarzyna Biczkowska,
- Dyrektor Kujawskiego Centrum Kultury Pani Grażyna Ozorowska,
- Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu insp. Wiesław Dzierbicki.








Zwycięską scenkę przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Na II miejscu uplasowali się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, na III Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Wyróżnienie przypadło młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Każda z występujących grup otrzymała upominki i nagrody.

Nagrodzono również dzieci i młodzież za udział w konkursie plastycznym i na znak graficzny towarzyszący kampanii.





Dziś (28.11.2013r.) ostatni etap kampanii "Reaguj na przemoc". Terapeuci i specjaliści odwiedzają szkoły, by o problemie przemocy  podyskutować w wąskim gronie w klasach z młodzieżą.


                                                                                        st. asp. Izabella Drobniecka





Powrót na górę strony