Wiadomości

Będą debatować o reagowaniu na przemoc

Data publikacji 27.01.2014

Debata, którą zaplanowano na 27.11.2013r. w Inowrocławiu, wpisuje się w Kampanię „Reaguj na przemoc”. Inicjatywa przedsięwzięcia leży po stronie trzech inowrocławskich instytucji: Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów ...

Debata, którą zaplanowano na 27.11.2013r. w Inowrocławiu, wpisuje się w Kampanię „Reaguj na przemoc”. Inicjatywa przedsięwzięcia leży po stronie trzech inowrocławskich instytucji: Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Komendy Powiatowej Policji.

Krzywdzenie najmłodszych to bardzo poważny i powszechny problem. Dzieci stają się ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej. Walka z taką przemocą to zadanie całego społeczeństwa. Prologiem kampanii jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, który przypada na 19 listopada. Aż 125 krajów świata poprzez różne instytucje tworzy międzynarodową koalicję i organizuje w tym czasie lokalne akcje mające na celu podnoszenie świadomości w zakresie przeciwdziałania przemocy. Podkreślić trzeba, że ważna jest nie tylko świadomość rodziców, opiekunów i profesjonalistów, ale także wrażliwość i reagowanie osób, które są świadkami przemocy. Dlatego organizatorzy kampanii „Reaguj na przemoc” zaplanowali szereg przedsięwzięć, które odbędą się w Inowrocławiu w okresie od 22 do 28 listopada.

Przebieg kampanii obejmie różne formy oraz  zawiera bardzo konkretne i ciekawe propozycje:
22 listopada - Przemarsz młodzieży ulicami Inowrocławia. W czasie jego trwania odbędzie się dystrybucja materiałów informacyjnych na temat punktów konsultacyjnych, uruchomionych w czasie trwania kampanii.

25 listopada - w godzinach 14.00 – 17.00 na interesantów będzie oczekiwało 5 specjalnych Punktów konsultacyjnych, które zorganizowane zostaną w inowrocławskich placówkach:
    Oddział Terapii Uzależnień ul. Jaśkowskiego 11,
    Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Św. Ducha 90,
    Komenda Powiatowa Policji ul. Toruńska 15,
    Hala Widowiskowo-Sportowa ul. Niepodległości 4,
    Inowrocław ul. Słoneczna 20 - Pracownicy Socjalni Rejonu nr 2.
Do tych punktów mogą się zgłaszać celem pomocy i poradnictwa wszystkie osoby, które zetknęły się z przemocą.

26 listopada - to dzień Warsztatów dla grup zawodowych. Wezmą w nich udział lekarze i pracownicy ochrony zdrowia, pedagodzy szkolni, policjanci oraz kuratorzy zawodowi.

27 listopada - inowrocławski Teatr zgromadzi na Debacie młodzież i zaproszonych gości. Wszystko po to, by „pochylić się” nad problemem przemocy, omówić nie tylko cele kampanii, ale też podyskutować o problemie.

28 listopada  – to dzień Warsztatów w szkołach i grupach zawodowych. W ramach nich odbędą się szkolne apele, pogadanki profilaktyczne dla uczniów i kuratorów społecznych.

Po zakończeniu wszystkich etapów kampanii organizatorzy sformułują wnioski. Natomiast uczestnicy przedsięwzięcia będą posiadaczami szerszej wiedzy na temat zjawiska przemocy i walki z nią.


                                                                                                    st. asp. Izabella Drobniecka

źródło: Ośrodka Profilaktyki i
Rozwiązywania Problemów Uzależnień

Powrót na górę strony