Jak radzić sobie z przemocą i nieść pomoc?
Data publikacji 20.10.2012
Na to oraz inne pytania, na temat agresywnych zachowań ludzi, odpowiadali dzieciom policjanci z inowrocławskiej komendy Policji.
Spotkanie zostało zorganizowane w świetlicy w Latkowie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ...

Spotkanie zostało zorganizowane w świetlicy w Latkowie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Inowrocławiu, którego kierownikiem jest pani Ewa Słowik. Tego typu działania odbywają się w ramach kontynuacji gminnego projektu "Szczęśliwe dzieciństwo". Policjanci tym razem edukowali dzieci z Latkowa i Gnojna. Wszystko po to, by wiedziały na czym polega przemoc, jak jej zapobiegać oraz jak reagować gdy się z nią spotkamy.
Do przemocy dochodzi w różnych miejscach: w szkołach, domach, na podwórku. Dlatego sierż. sztab. Izabela Lewicka-Woszczak oraz asp. Izabella Drobniecka, zajęcia zaplanowały tak, by miały one charakter ciekawych warsztatów z udziałem samych dzieci. Młodych uczestników podzielono na dwie grupy. Jedną z nich opiekunem została sierż. sztab. Izabela Lewicka-Woszczak, a drugiej dzielnicowy st. asp. Robert Dąbrowski. Każda z grup miała do wykonania zadanie polegające na podaniu przykładów przemocy fizycznej i psychicznej, a następnie zaprezentowaniu wcale nie łatwej scenki. Dzieci same pokazały rówieśnikom, jak może czuć się osoba krzywdzona przez innych oraz w jaki sposób należy reagować i wzywać pomoc, gdy komuś coś złego się dzieje. Choć scenariusz spotkania nie był dzieciom wcześniej znany, a wcielanie się w poszczególne role nie było rzeczą łatwą, to uczestnicy wywiązali się z zadań doskonale.
Dzieciom ze świetlic w Latkowie oraz Gnojnie mundurowi pozostawili specjalne foldery adresowane do młodzieży. W nich mogą przeczytać o odpowiedzialności osób nieletnich za łamanie prawa, a także dowiedzieć się, jakie instytucje niosą pomoc. Z uwagi na to, że wielu z dzieci mieszka na terenach wiejskich, nie zabrakło również omówienia podstawowych zasad ruchu drogowego. Policjanci wyposażyli także dzieciaki w taśmy odblaskowe, które założone na rękaw kurtki powodują to, że są lepiej widoczni, a przez to bezpieczniejsi.
asp. Izabella Drobniecka