Wiadomości

Edukacyjny pokaz, bo z lodem nie ma żartów !

Data publikacji 06.08.2012

Policjanci z Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii inowrocławskiej komendy wraz ze Strażakami i dzięki współpracy z Urzędem Miasta Inowrocławia, zorganizowali zimowe pokazy ratownictwa. Zaprosiliśmy na nie dorosłych mieszkańców ...

Policjanci z Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii inowrocławskiej komendy wraz ze Strażakami i dzięki współpracy z Urzędem Miasta Inowrocławia, zorganizowali zimowe pokazy ratownictwa. Zaprosiliśmy na nie dorosłych mieszkańców powiatu, ale też przede wszystkim dzieci i młodzież. Wszystko po to, by udowodnić, że zabawa na zamarzniętych akwenach jest groźna.

Pokazy, które odbyły się /10.02/ poprzedzone były informacją przekazaną przez Policjantów na temat bezpiecznego wypoczynku zimą na dworze. Asp. sztab. Jacek Piątkowski z Wydziału Prewencji poinformował, że :

- Każda zabawa powinna być zorganizowana "pod okiem" dorosłych oraz w bezpiecznym miejscu. Co to znaczy? Zjeżdżanie na sankach z górki, musi być z dala od jezdni. Ślizgawek nie wolno urządzać na ulicach oraz chodnikach, bo grozi to wypadkiem. Trzeba także uważać podczas robienia śnieżek. W "kulkach" nie może się znaleźć kamień czy szkło. Ważną rzeczą jest również to, by nie wchodzić na zamarznięte stawy, jeziora, rzeki oraz inne akweny, które pokryły się warstwą lodu.

  

Pozornie tylko wydaje się, że jeśli jest minusowa temperatura przez dłuższy czas to lód na akwenach jest "gruby" i można się na nim bezpiecznie ślizgać. Tak nie jest. Nigdy nie mamy bowiem pewności czy pod lodem nie przepływają prądy, które powodują, że lód jest miejscami cienki i nie utrzyma człowieka. Wpadnięcie zaś do lodowatej wody, chaotyczne ruchy oraz szok mogą szybko spowodować śmierć człowieka. Na stawie w Solankach wyszkoleni strażacy zaprezentowali metody ratowania ludzi w sytuacjach załamania się lodu. Obserwatorzy mieli możliwość przyjrzeć się w jaki sposób należy postępować, by skutecznie nieść pomoc. Mł.kapitan Ireneusz Taraszka mówił, że:

   
 
- Gałąź z drzewa, szal, kawałek deski czy inna część odzieży może być pomocna przy wydobywaniu ludzi z wody. W takich sytuacjach ważne jest to, by rozłożyć równomiernie wagę ciała. Chcąc wydostać kogoś z wody, należy się na lodzie płasko położyć. Następnie trzeba próbować podać jakiś przedmiot przedłużający ludzkie ramię, chociażby szal czy konar. Pamiętajmy również o tym, by natychmiast powiadomić służby ratownicze, dzwoniąc pod numer alarmowy Policji 997 lub Straży Pożarnej 998, czy też 112.

 

Organizatorów pokazów, a szczególnie Strażaków widownia nagrodziła brawami.

Najważniejsze dla nas wszystkich jest to, by nikomu nie przytrafiły się zaprezentowane przypadki,
a jeśli już tak się niestety stanie, byśmy umieli skutecznie nieść pomoc.


                                                                              asp. sztab. Izabella Drobniecka


Powrót na górę strony