Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Bezpiecznie - chce się żyć!

Data publikacji 06.08.2012

Już drugi rok z rzędu, w
inowrocławskiej szkole muzycznej, pod takim właśnie hasłem, odbyło się niedawno
seminarium dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Inicjatorem spotkania
było Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, ...

Już drugi rok z rzędu, w inowrocławskiej szkole muzycznej, pod takim właśnie hasłem, odbyło się niedawno seminarium dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Inicjatorem spotkania było Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które do współpracy zaprosiło inowrocławską Policję.


Celem przedsięwzięcia była edukacja, a co za tym idzie poprawa bezpieczeństwa na naszych drogach. W tym roku nauką o ruchu objęto dzieci oraz dorosłych. Wszystko po to, by uświadamiać im skutki niewłaściwego zachowania na drogach zarówno popełnianych przez pieszych jak i kierujących.

W pierwszej części dzieci 8 szkół podstawowych powiatu inowrocławskiego, obejrzały film pt. "Przygody Sznupka". Ta maskotka poznańskiej policji tłumaczyła dzieciom i przypomniała ważne zasady ruchu drogowego. Następnie reprezentacje szkolne stanęły do rywalizacji w konkursie mody odblaskowej. Dzieci "poprzebierane" w odblaski dawały dowód temu, że warto je nosić i dbać o dobra widoczność. Pokazy szkolne były przeplatane nauką wierszyków oraz haseł, które czytali dzieciom inowrocławscy policjanci asp. sztab. Jacek Piątkowski oraz st.sierż. Izabela Lewicka-Woszczak z Wydziału Prewencji. Zwycięską szkołę w Gniewkówcu organizator nagrodził telewizorem i sprzętem DVD. Policjanci zaś uhonorowali ich maskotką polfinka. Pozostali uczestniczy otrzymali elementy odblaskowe.

 

    

   

 

Po południu dorośli uczestnicy ruchu drogowego obejrzeli film pt."Jedna sekunda", traktujący o dramatycznych skutkach zdarzeń drogowych. Pokazano na nim, że  pieszy jest określany jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Oznacza to, że w trakcie zderzenia z samochodem nie chroni go zupełnie nic. Tymczasem kierowca może liczyć na pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne. Z badań wynika, że przy prędkości auta do 30 km/h pieszy jest narażony na  poważne obrażenia. Jeśli prędkość rośnie do 50 km/h, pieszy ma zaledwie połowę szans na przeżycie. Powyżej tej granicy szanse pieszego na przeżycie są zerowe.

W dalszej części seminarium pełniący obowiązki Zastępcy Naczelnika WRD w Inowrocławiu sierż. sztab. Sebastian Górski w prezentacji omówił przyczyny wypadków z udziałem pieszych. Na terenie naszego powiatu, najczęściej piesi stają się ofiarami zdarzeń drogowych poprzez nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, chodzą nieprawidłową stroną drogi, wchodzą na jezdnię przy czerwonym świetle.

Pouczającym doświadczeniem dla seminarzystów był także kwizowy konkurs dla publiczności. Choć test rozwiązywały bezpośrednio cztery osoby, jednak cała publiczność mogła się sprawdzić z wiedzy o znakach drogowych i zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy. Nagrodą dla zwycięzcy była odblaskowa kurtka. Edukacja dorosłych o ruchu drogowym zakończyła się programem rozrywkowy zaprezentowanym przez kabaretową formację Chatelet.

Trzeba mówić o bezpieczeństwie, uczyć jego zasad oraz prezentować właściwe postawy na drodze. Pamiętajmy o tym, że każdy z nas bez wyjątku ma swój wkład w to bezpieczeństwo.


                                                    asp. Izabella Drobniecka

Powrót na górę strony