Wiadomości

O czym młody człowiek musi wiedzieć

Data publikacji 06.08.2012

Jak duże zagrożenie stwarza pijany kierowca w ruchu drogowym mogli dowiedzieć się przyszli i potencjalni
kierowcy. Inowrocławską "Konopę" z ciekawymi rekwizytami odwiedzili
policjanci z Wydziału Prewencji. ...

Jak duże zagrożenie stwarza pijany kierowca w ruchu drogowym mogli dowiedzieć się przyszli i potencjalni kierowcy. Inowrocławską "Konopę" z ciekawymi rekwizytami odwiedzili policjanci z Wydziału Prewencji.                         


Licealiści na spotkaniu usłyszeli o kierujących pojazdami, którzy jeżdżą po alkoholu i są traktowani jak potencjalni zabójcy. Skutki takich zachowań są drastyczne, a ci kierowcy "włączają myślenie" dopiero gdy wytrzeźwieją. Bezpieczeństwo na drogach było jednym z tematów spotkania. Co roku na drogach ginie bowiem mnóstwo osób, które zostały potrącone przez nietrzeźwych kierowców. Mimo wielu policyjnych akcji znajdują się tacy, którzy ryzykują w ten sposób i przegrywają swoje życie. Skutki wypadków są bowiem nieodwracalne, a kierowca popełnia przestępstwo.

Dlatego też ku przestrodze, na zajęcia z młodzieżą policjanci zabrali promilogogle. Te wyjątkowe okulary pozwoliły uczniom odczuć jak może widzieć i reagować kierowca, który wcześniej pił alkohol i wsiadł za kółko. Licealiści na ten swoisty test wykazywali zaskoczenie ale i zrozumienie czemu Policja o tym przestrzega. Nie dziwili się już, że postępowanie takich kierujących jest niesamowicie groźne.

Młodzież dowiedziała się także o odpowiedzialności za swoje zachowanie. Kradzieże, pobicia, rozboje to przykładowe czyny karalne, których dopuszczają się osoby nieletnie na terenie powiatu. W rozmowie i wskazówkach policjantów nie zabrakło też wiadomości o używkach. Jak postępować gdy ktoś nakłania do wzięcia marihuany czy amfetaminy radzili policjanci przypominając, że w polskim prawie, posiadanie każdej ilości narkotyków jest zabronione i karalne. Ponadto uczniowie dowiedzieli się jakie konsekwencje na siebie może ściągnąć nastolatek gdy nie realizuje obowiązku szkolnego. Sprawy nieletnich bowiem Policja każdorazowo kieruje do Sądu. To On decyduje o zastosowaniu wobec nieletniego środków wychowawczych czy poprawczych.

Aby młodzież mogła sięgnąć do lektury, mundurowi wręczyli dyrekcji szkoły foldery z ważnymi wiadomościami. Foldery zostały wykonane przez policjantów z inowrocławskiego Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii. Druk ich w całości sfinansowało Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. Wspiera ono co roku inowrocławską Policję w środki finansowe na działania profilaktyczne. Policja zaś stara się szukać wciąż nowych, ciekawych form dotarcia do dzieci i młodzieży. Wszystko po to by byli bezpieczni i umieli właściwie reagować w przypadku zagrożeń.

 

  


                                                                                          asp. Izabella Drobniecka

Powrót na górę strony