Wiadomości

Ocena stanu bezpieczeństwa w powiecie inowrocławskim za okres od 1 stycznia do 30 września 2010 roku.

Data publikacji 01.11.2010

Przestępczość ujawniona w analizowanym okresie 2010
roku na terenie powiatu inowrocławskiego w porównaniu do analogicznego okresu
2009 roku uległa zmniejszeniu.

Stwierdzono spadek wszczęć postępowań
przygotowawczych. Niewątpliwie na ...

Przestępczość ujawniona w analizowanym okresie 2010 roku na terenie powiatu inowrocławskiego w porównaniu do analogicznego okresu 2009 roku uległa zmniejszeniu.


Stwierdzono spadek wszczęć postępowań przygotowawczych. Niewątpliwie na powyższe miało wpływ zmniejszenie o 56 wszczęć postępowań o przestępstwa o charakterze kryminalnym. Ponadto wszczęto mniej postępowań w sprawie uszkodzeń ciała ( w 2010 roku – 59, a w 2009 roku – 69), bójek i pobić ( w 2010 roku – 43, a w 2009 roku – 58) oraz przestępstw rozbojów (w 2010 roku – 27, a w 2009 roku – 49). Stwierdzono o 25 mniej aktów wandalizmu i uszkodzeń mienia. Odnotowano niemal identyczną liczbę kradzieży, przyjęto o jedno mniej zgłoszenie dotyczące kradzieży samochodu. Jedynie w kategorii kradzieży z włamaniem odnotowano wzrost, przy czym skuteczność wykrywania tych przestępstw wzrosła o 2,5 %.

 

Podniesiono efektywność zwalczania przestępstw o charakterze gospodarczym, gdyż wszczęto o 80 spraw więcej niż w roku ubiegłym, a także o 25% wzrosła liczba prowadzonych postępowań w sprawie posiadania, handlu i przemytu narkotyków.

Uzyskano też lepszą efektywność w wykrywaniu sprawców, gdyż nastąpił wzrost wskaźnika wykrywalności niemal wszystkich rodzajów przestępstw. Wykrywalność wszystkich przestępstw za okres 9 miesięcy wyniosła 70,4 % (65,5% w 2009 roku) a wykrywalność przestępstw o charakterze kryminalnym wyniosła 61,6% (54,7% w 2009 roku).


Wzrost bezpieczeństwa w powiecie to niewątpliwie efekt spadku przestępczości w mieście i gminie Inowrocław, gdzie zanotowano spadek wszczęć postępowań o przestępstwa następujących kategorii: bójki i pobicia, uszkodzenia ciała, rozboje, kradzieże oraz uszkodzenia mienia.

 

Utrzymanie wskazanego poziomu bezpieczeństwa było możliwe m.in. dzięki realizowanym służbom  w ramach patroli dodatkowych finansowanych z budżetu miasta. W trakcie ich pełnienia policjanci uzyskali następujące wyniki:

 

Zatrzymali 49 sprawców na gorącym uczynku przestępstwa.

Zatrzymali 33 poszukiwanych.

Przeprowadzili 946 interwencji.

Sprawdzili 1787 telefonów komórkowych pod katem legalności pochodzenia.

Pouczyli 3232 osoby.

Sporządzili 58 wniosków o ukaranie.

Nałożyli 99 mandatów karnych (bez ruchu drogowego).

Nałożyli 377 mandatów karnych w ruchu drogowym.

Skontrolowali 2233 pojazdy.

Wylegitymowali 9102 osoby.

Zatrzymali 6 praw jazdy i 38 dowodów rejestracyjnych.

Przeprowadzili 4602 kontrole bagażu.

Doprowadzili 118 osób do wytrzeźwienia

„Mamy świadomość, że podane dane mają zabarwienie statystyczne. Jako funkcjonariusze cieszymy się, że odnotowujemy spadek liczby zdarzeń, szczególnie w kategoriach tych najważniejszych dla obywatela tj. ulicznej przestępczości kryminalnej oraz mamy satysfakcję, że wzrasta efektywność ścigania sprawców tych zachowań. Wiemy jednak, że to ocena społeczeństwa naszych działań jest dla nas najważniejszym miernikiem i będziemy się starać w skali całego powiatu sprostać stawianym zadaniom, które jak oceniam z dnia na dzień stają się coraz trudniejsze do realizacji”- powiedział Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu mł. insp. Jakub Wawrzyniak.

„Przy okazji przedstawionej oceny, chciałbym podziękować obywatelom za wspieranie działań funkcjonariuszy, a także jednostkom samorządowym, w szczególności za finansowanie dodatkowych służb, które w znacznym stopniu mają wpływ na tegoroczną poprawę stanu bezpieczeństwa”- dodał komendant.

 

 

Powrót na górę strony