Wiadomości

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Data publikacji 01.05.2010

Policjanci z
Inowrocławia apelują o rozwagę i ostrożność wszystkich użytkowników dróg.

Pod
pojęciem "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" kryją się piesi,
rowerzyści i motorowerzyści. Piesi to
też uczestnicy ruchu ...

Policjanci z Inowrocławia apelują o rozwagę i ostrożność wszystkich użytkowników dróg.

 

Pod pojęciem "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" kryją się piesi, rowerzyści i motorowerzyści.   Piesi to też uczestnicy ruchu drogowego, w dodatku najbardziej bezbronni. Od pewnego czasu niepokojąco wzrasta liczba zdarzeń drogowych, w których uczestniczą właśnie oni.

 

Od stycznia 2010 roku do końca lutego na drogach naszego powiatu zaistniało 518 zdarzeń drogowych, w tym 504 kolizje i 14 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła i 19 zostało rannych.


Od stycznia 2010 roku do 16 marca 2010 roku doszło do 24 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych w tym 13 wypadków i 11 kolizji drogowych, w których 3 osoby zginęły. Do 5 wypadków i 4 kolizji drogowych doszło z winy pieszego. Tylko od początku marca zaistniało 6 wypadków drogowych, w tym 5 z ich udziałem. 

Podczas prowadzonych działań policjanci ruchu drogowego ujawnili 26 wykroczeń popełnionych przez pieszych oraz 10 popełnionych przez kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego tj. nieustąpienie pierwszeństwa, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Funkcjonariusze inowrocławskiej „drogówki” wylegitymowali 135 pieszych. Wobec sprawców ujawnionych wykroczeń funkcjonariusze stosowali pouczenia, postępowanie mandatowe albo kierowali wnioski o ukaranie do sądu.

 

Analizując poprzednie lata najwięcej wypadków z udziałem pieszych dochodziło w okresie zmniejszonej widoczności – w porze wieczorowo – nocnej. Piesi najczęściej poruszali się nieprawidłową stroną drogi, a przepisy jednocześnie wskazują, że pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Innym często popełnianym wykroczeniem, jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nie korzystanie z wyznaczonych przejść dla pieszych i przebieganie przez jezdnię.

 

Dbając zatem o bezpieczeństwo na drogach apelujemy o zachowanie ostrożności i rozwagi na drodze. Warto przypomnieć najważniejsze obowiązki pieszych, wynikające z przepisów:

  1. Piesi obowiązani są korzystać z chodników.
  2. Piesi obowiązani są chodzić lewą stroną jezdni; piesi powinni chodzić jeden za drugim;
  3. Pieszym nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych;
  4. Pieszym nie wolno przebiegać przez jezdnię;
  5. Pieszym nie wolno wchodzić na jezdnię zza pojazdu albo innej przeszkody, która ogranicza widoczność drogi;Pieszym nie wolno przechodzić przez przejazd kolejowy, kiedy zapory są opuszczone.


Natomiast kierowca powinien.

  1. Zwolnić przed miejscami oznakowanymi jako przejścia dla pieszych, przystanki komunikacji publicznej oraz skrzyżowania.
  2. Widząc pieszych na chodniku, oczekujących na przejście przez jezdnię, zatrzymać pojazd i pozwolić im bezpiecznie przejść.
  3. Nie wyprzedzać, nie omijać pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, na samych przejściach oraz przystankach.
  4. Nie ruszać pojazdem przed zakończeniem przekraczania jezdni przez pieszego.
  5. Nie używać sygnałów dźwiękowych, aby wymóc na pieszym szybsze przekraczanie jezdni.
  6. Nie omijać tramwaju w trakcie wysiadania bądź wsiadania pasażerów.
  7. Pamiętać, że w kontakcie z pojazdem pieszy jest bez szans. 




 

Powrót na górę strony