Bezpieczeństwo podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Przed nami XVIII Finał
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku w naszym powiecie wolontariusze
będą kwestować w wielu miejscowościach. Inowrocławscy policjanci będą dbać o
to, żeby
setki młodych wolontariuszy zbierając datki ...
Przed nami XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku w naszym powiecie wolontariusze będą kwestować w wielu miejscowościach. Inowrocławscy policjanci będą dbać o to, żeby setki młodych wolontariuszy zbierając datki mogło czuć się pewnie i bezpiecznie. To zadanie będzie przyświecać dla kilkudziesięciu policjantów, którzy 10 stycznia br. będą pełnić służbę na ulicach naszego miasta i na terenie gmin powiatu inowrocławskiego.
Mając na uwadze bezpieczeństwo kwestujących, funkcjonariusze z garnizonu inowrocławskiej policji prowadzą spotkania z szefami sztabów WOŚP i wolontariuszami wskazując zagrożenia, na jakie mogą być oni narażeni i czego powinni unikać, aby bezpiecznie zbierać pieniądze.
Przypominają o tym, by:
- kwestować co najmniej we trójkę;
- najlepiej zbierać datki w towarzystwie przyjaciół, a osoby nieletnie w towarzystwie osób dorosłych;
Prowadzić zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:
- centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony,
- głównych ciągach komunikacyjnych,
- miejscach dobrze oświetlonych,
- miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych,
- miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.
-
unikać takich miejsc jak bramy, parki i skwery,
- nie czekać, aż puszka zapełni się całkowicie, lepiej kilka razy odnieść pieniądze do punktu zbiórki;
- szczególnie ważne jest, abyście wracając do waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.
- kiedy ktoś będzie was zaczepiał, próbował wyrwać puszkę, krzyczcie, wzywajcie pomocy, szukajcie wokół siebie osób dorosłych, które wam pomogą;
Jeżeli jednak dojdzie do tego, że ktoś wam zrobi krzywdę to:
- pamiętajcie, że życie i zdrowie jest najważniejsze, a więc nie ratujcie za wszelką cenę skarbonki. Starajcie się zapamiętać jak najwięcej szczegółów z wyglądu napastników, to w jakim kierunku uciekli, do jakiego samochodu lub autobusu wsiedli i natychmiast powiadomcie o tym, co się stało osoby dorosłe, policjantów czy strażników miejskich. Nie bójcie się dzwonić pod numery alarmowe Policji 997 lub kom. 112.
Każdy
z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator. Aby identyfikator był ważny, musi mieć
wypełnione wszystkie pola (także to przeznaczone na zdjęcie), posiadać hologram Orkiestry, wypisany
numer zgody na zbiórkę wydany przez MSWiA oraz czerwoną, okrągłą pieczątkę
WOŚP. Identyfikator musi być zalaminowany i noszony w widocznym miejscu.
10 stycznia 2010 r. obowiązują wyłącznie identyfikatory 18 finału WOŚP. Każdy identyfikator musi być zalaminowany.
Tekturowa puszka Wolontariusza to kolorowa skarbonka, do której Wolontariusze mogą zbierać pieniądze. UWAGA! Wolontariuszom WOŚP nie wolno zbierać pieniędzy do innych puszek w tym puszek z poprzednich finałów, puszek o innym wzorze, czy puszek w ogóle niezwiązanych z Orkiestrą.
Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką prosimy mieszkańców o kontakt z Policją.
W czasie XVIII Finału WOŚP na ulicach miast i wsi naszego powiatu pojawi się zwiększona ilość patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników.
Główne zadania Policji w tym dniu to przede wszystkim nie dopuszczenie do kradzieży i rozbojów na osobach kwestujących, działania prewencyjne i operacyjne mające na celu zapobieganie naruszeniom ładu i porządku publicznego oraz przestępstwom, udzielenie niezbędnej pomocy organizatorom akcji, jak i wolontariuszom a także zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa i porządku publicznego.
(Wykorzystano informacje ze strony http://www.wosp.org.pl)