Poprawiamy bezpieczeństwo dzięki poprawie infrastruktury.
Policjanci z
Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu prowadzą szereg działań
ukierunkowanych na wyeliminowanie zagrożeń wynikających z niedoskonałości
infrastruktury. Naszym celem jest poprawa poczucia bezpieczeństwa ...
Do przyczyn i skutków, jakie może
nieść za sobą niedostosowana do potrzeb bezpieczeństwa infrastruktura należy
wymienić:
- brak lub niewystarczające zabezpieczenie obiektu
może powodować nagminne kradzieże z włamaniem.
- pozostawione bez dostatecznego dozoru pomieszczenia
często są miejscem występowania patologii społecznych i wykorzystywane
m.in. przez osoby bezdomne i uzależnione od alkoholu, itp.
- nieoświetlone lub słabo oświetlone miejsca tj.
niestrzeżone parkingi mogą ułatwić pracę złodziejowi.
- zły stan dróg i chodników oraz nieprawidłowości w oznakowaniu dróg pionowym i poziomym może być przyczyną kolizji drogowych lub wypadków.
Skuteczność działań podejmowanych przez Policję uwarunkowana jest zaangażowaniem lokalnej społeczności i jej aktywnością. Wobec powyższego o kontakt z Policją proszone są osoby, które mają informacje i wiedzę na temat negatywnych elementów infrastruktury. W tym celu należy dzwonić pod numer telefonu 112 lub 997. Na Państwa sugestie czekają również dzielnicowi, którzy codziennie pełnią służbę w swoim rejonie;
Włączenie się mieszkańców w ujawnianie niedoskonałości infrastruktury i zdecydowane reagowanie na łamanie prawa powoduje, że Policja ma dopływ informacji o zagrożeniach i odczuciach mieszkańców, które w znacznym stopniu ułatwią działania o charakterze prewencyjnym. W 2008 roku łącznie do różnych instytucji Policja skierowała aż 189 wystąpień o usunięcie nieprawidłowości, z czego na wniosek Policji 172 a na wniosek mieszkańców 17. 146 z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie. Najwięcej, bo aż 124 wystąpienia Policja skierowała do Dyrekcji i Zarządu Dróg. Dotyczyły one m.in. usunięcia lub poprawienia niewłaściwego lub niekompletnego oznakowania pionowego i poziomego. Pozytywnie rozpatrzono 110 wniosków. W 33 przypadkach wystąpiono do Urzędów Miast, Gmin, Starosty oraz Wójtów i Sołtysów. Do tych instytucji zwracano się w związku z nieprawidłowościami w infrastrukturze w rejonach szkół tzn. umieszczanie właściwych znaków drogowych i progów zwalniających. Ponadto funkcjonariusze wnioskowali o uzupełnienie oświetlenia ulicznego w rejonach, w których znajdowały się miejsca handlowe.
Z pewnością mamy jeszcze wiele do zrobienia. Czekamy na uwagi i sugestie. Wówczas podjęte przez Policję interwencje skutecznie spowodują poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.