Retrospekcyjnie o ochronie dóbr kultury z policjantami i młodzieżą
Inowrocławscy policjanci wraz z miejscowym muzeum zorganizowali spotkanie w ramach szkolenia z zakresu roli muzeum i policji w ochronie dziedzictwa narodowego. Prelegentami byli zarówno policjanci jak i archeolodzy oraz poszukiwacze historii.
Wczoraj (14.11.24r.) w Muzeum imienia Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyło się nietuzinkowe spotkanie z udziałem policjantów różnych pionów i komórek organizacyjnych powiatu inowrocławskiego oraz uczniów klasy policyjnej Zespołu Szkół Chemiczno – Elektronicznych imienia Jana Pawła II w Inowrocławiu.
Inicjatorem spotkania, które miało formę szkolenia retrospekcyjnego był mł. asp. Emil Gawroński zajmujący się w Komendzie Powiatowej Policji w Inowrocławiu miedzy innymi etyką policyjną. Wraz z asp. szt. Izabellą Drobniecką przygotowali scenariusz wydarzenia i zaprosili prelegentów. Tematyka dotyczyła ochrony zabytków i przeciwdziałania ich kradzieżom oraz niszczenia. Mówiliśmy o tym z uwagi na: ogólnie niską świadomość ludzi, bagatelizowanie problemu, brak wiedzy o odpowiedzialności karnej, grabieżcze działanie ludzi i często bezpowrotną utratę znalezionych rzeczy.
Edukację retrospekcyjną otworzyła Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu podisnp. Sylwia Malinowska. Następnie mł. asp. Emil Gawroński przedstawił harmonogram spotkania, gdzie pierwszą prezentację o „Zagrożeniach i prewencji, dbałości o ochronę dóbr kultury i przeciwdziałanie wandalizmowi” omówiła asp. szt. Izabella Drobniecka. Zebrani dowiedzieli się czym są dobra kultury ruchome i nieruchome, przepisy prawne oraz odpowiedzialność za niszczenie zabytków i nielegalne prowadzenie ich poszukiwań w ziemi. Policjanci również przekazali opiekunowi uczniów materiały promujące nabór do służby celem zainteresowania uczniów klasy policyjnej po skończeniu szkoły możliwością wstąpienia właśnie w policyjne szeregi.
Następnie zaproszeni na retrospekcję Pan Sebastian Witkowski poszukiwacz historii i Pan Jacek Romaniuk specjalista od sprzętu poszukiwawczego, zainteresowali zebranych metodami, formami oraz narzędziami wykorzystywanymi podczas prowadzenia poszukiwań i tym, co dalej należy ze znaleziskami robić.
Dyrektor Muzeum i zarazem archeolog Pan Marcin Woźniak wraz z archeolożką Panią Elżbietą Jarzecką, pokazali wkład muzeum w ochronę zabytków i to jak prowadzi się prace archeologiczne w przypadku znalezisk na terenie powiatu inowrocławskiego. Nie brakowało prezentacji poszczególnych eksponatów i możliwości zwiedzenia pomieszczeń muzeum.
Na koniec spotkania Pani Komendant wręczyła prelegentom upominki za przygotowanie ciekawych wykładów podczas spotkania.
Składamy serdeczne podziękowania dla Dyrektora Muzeum oraz pracowników za pomoc w organizacji wydarzenia.
asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu