Wiadomości

„Kocham. Nie biję”.

Data publikacji 02.12.2009

Każde dziecko ma
prawo być szczęśliwe... Rozpoczęła się druga edycji kampanii społecznej
„Kocham. Nie biję”.

Pragnąc zwrócić uwagę społeczeństwa na problem przemocy
wobec dzieci od września do grudnia br. z
inicjatywy ...

Każde dziecko ma prawo być szczęśliwe... Rozpoczęła się druga edycji kampanii społecznej „Kocham. Nie biję”.
           

 Pragnąc zwrócić uwagę społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci od września do grudnia br.  z inicjatywy Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji „KCK" realizowana jest druga edycja ogólnopolskiej kampanii „Kocham. Nie biję”. Jej partnerem jest m.in. Komendant Główny Policji. Przedmiotowa akcja ma na celu m.in. przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i ograniczenie jej skutków. Ma również zwiększyć społeczną wrażliwość na wszelkie przejawy agresji. Promować wzorce życia rodzinnego opartego na wzajemnej pomocy, szacunku, partnerstwie, umiejętności rozwiązywania problemów i konfliktów bez przemocy.

Pozytywny przekaz, który zapewniają bilbordy i spoty telewizyjne przedstawiające znane osoby z dziećmi, ma promować wzorowy obraz współczesnej rodziny, pełnej miłości i szacunku.

Akcja adresowana jest do osób doznających przemocy, dzieci, rodziców i samego sprawcy.

Tegorocznej edycji „Kocham. Nie biję” towarzyszą trzy hasła; tj.: „Kocham. Reaguję” „Kocham. Nie krzyczę” i „Kocham. Mam czas”.

Inowrocławska Policja popiera ogólnopolską akcję „Kocham. Nie biję.”

W Komendzie Powiatowej Policji w Inowrocławiu gotowi do pomocy policjanci oczekują na wszelkie sygnały o przemocy w rodzinie. W tego typu sprawach można dzwonić pod numer (052) 56-65-218, 318 lub 248 oraz telefony alarmowe Policji 997 i 112.

Ponadto uruchomiona została w ramach ogólnopolskiej akcji „Kocham. Nie biję” infolinia, gdzie można również uzyskać informację i pomoc : 0801 109 801.

 



Źródło: KGP Warszawa


 

Każdy człowiek ma prawo do godnego i spokojnego życia. Wiele osób, podobnie jak Ty, doznaje przemocy w swoim domu. Nie mówią o tym, bo się boją i wstydzą. Często też czują się winne za zaistniałą sytuację.

 

Musisz jednak wiedzieć, że:
Nic nie usprawiedliwia przemocy !!!

 

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem. Pamiętaj, że prawo jest po twojej stronie. Nawet po wielu latach możesz szukać pomocy. Nigdy nie jest za późno, aby powiedzieć NIE! Nie bądź bierny – bierność prowadzi do nasilenia przemocy. Pierwszym krokiem do jej przerwania jest przełamanie milczenia.

Jeśli jesteś świadkiem przestępstwa  powinieneś reagować. To Twój moralny i prawny obowiązek.

Nie czekaj dłużej. Dzwoń!!!

 

Dane statystyczne:

 

Liczba postępowań przygotowawczych dotycząca przestępstw z artykułu 207 Kodeksu Karnego (psychiczne i fizyczne znęcanie) w roku 2008 wyniosła 185, wzrost o 7 w porównaniu do 2007 roku.

W toku tych postępowaniach na wniosek Policji Prokuratura lub Sąd zastosowała wobec sprawców :

  • 22 dozory policyjne oraz
  • 40 tymczasowych aresztowań jako środek zapobiegawczy.


W roku 2008 w powiecie inowrocławskim policjanci przeprowadzili 2275 interwencji domowych ( o 968 mniej niż w 2007 roku), w czasie których założono 413  Niebieskich Kart ( procedura objęcia rodziny przez policję zainteresowaniem z uwagi na występujące negatywne objawy i zależności pomiędzy członkami rodziny )

W ramach procedury „Niebieska Karta” policja przesłała 101 informacji do Ośrodków Pomocy Społecznej, 106 do Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i 69 do innych podmiotów.

Informacje te miały charakter interwencyjny i wiązały się z podejmowaniem działań pomocowych przez powyższe instytucje wraz z Policją.

 



Powrót na górę strony