Policjanci wśród Seniorów
„Starszy nie
znaczy bezbronny”
Komenda Powiatowa Policji w
Inowrocławiu w dniu 1 października 2009 roku przystąpiła do realizacji na
terenie całego powiatu inowrocławskiego programu prewencyjnego o ...
„Starszy nie znaczy bezbronny”
Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu w dniu 1 października 2009 roku przystąpiła do realizacji na terenie całego powiatu inowrocławskiego programu prewencyjnego o takim właśnie tytule.
Dnia 1 października obchodzony jest właśnie Dzień Seniora.
Program adresowany jest dla osób w podeszłym wieku, kobiet i mężczyzn, niezależnie od sprawności fizycznej, pochodzenia, narodowości czy wyznania.
Program ma między innymi za zadanie wskazać możliwości radzenia sobie w sytuacjach nagłych zagrożeń wynikających z tytułu wieku a także zagrożeń wynikających z nieznajomości obowiązującego prawa i ogólnie pojętych zasad bezpieczeństwa.
W ramach programu z seniorami zaplanowano łącznie 24 spotkania w Domach Dziennego Pobytu, Domach Pomocy Społecznej, Klubach Seniora oraz w Wyższej Szkole Gospodarski w Bydgoszczy – na Wydziale Zarządzania w Inowrocławiu przy ul. Poznańskiej, z grupami osób w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Uroczysta inauguracja programu miała miejsce dziś 01.10.2009r w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Łokietka 12 w Inowrocławiu. Uczestniczyli w nim seniorzy z tejże placówki, Domu Dziennego Pobytu przy ul. Wachowiaka 6 wraz z pracownikami.
Spotkanie zostało przygotowane i przeprowadzone przez Policjantów z Wydziału Prewencji: asp. sztab. Jacka Piątkowskiego, mł. asp. Izabellę Drobniecką i sierż. Izabelę Lewicką –Woszczak.
Spotkanie rozpoczęło się ciekawą scenką odegraną przez samych seniorów pod tytułem „Oszustwo na wnuka”, co było przykładem jednego z rodzajów przestępstw, gdzie ofiarami stają się seniorzy.
Podczas przygotowanej prezentacji specjalnie dla seniorów Policjanci omówili z uczestnikami zagrożenia dotyczące m.in. :
- kradzieży z mieszkań, włamań, oszustw „metoda na wnuka”, znęcań, kradzieży z bankomatów. Udzielano seniorom rad oraz wskazówek jak nie stać ofiarą przestępstwa.
Po prezentacji wywiązała się żywiołowa dyskusja na temat sytuacji, z którymi bywalcy Domu Dziennego Pobytu mieli do czynienia.
Policjanci przekazali uczestnikom specjalne foldery z instytucjami pomocowymi oraz na pamiątkę spotkania długopisy z logo Policji.
Na koniec spotkania obecny na nim Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Tomasz Pawłowski wręczył kierownikowi Domów Dziennego Pobytu przy ul. Łokietka 12 i Wachowiaka 6 pani Joannie Harenda Karty Praw Seniora z informacją o przeprowadzonym spotkania w ramach programu.
Wkrótce Policjanci odwiedzą inne placówki, w których mieszkają, przebywają i spędzają czas wolny seniorzy.
Kalendarz mój ma mało dat
Nie myślę o tym co będzie,
Starość nadejdzie za wiele lat
Pomyślę kiedy nadejdzie.
JUNIOR
Seniorem będzie każdy z was
Prędzej czy później tak się stanie
Życie jest wtedy jak gęsty las
Dziś usłysz MOJE wołanie.
SENIOR
mł. asp. Izabella Drobniecka