Wiadomości

Bądź rozważny i czujny nad wodą!

Data publikacji 08.07.2024

Policyjni wodniacy wraz z WOPR-owcami nie szczędzą wysiłków, by intensywnie działać nad wodą. Realizują patrole piesze, rowerowe oraz z wody, aby ci, którzy przyjeżdżają nad Gopło mogli czuć się bezpiecznie. Sami jednak musimy pamiętać o podstawowych zasadach.

W wakacje służba policjantów przeszkolonych w zakresie ratownictwa wodnego to głównie działania na jeziorze Gopło w Kruszwicy. To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Celem działań jest zapobieganie utonięciom oraz dyscyplinowanie tych, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie na wodzie.

Letnia pogoda i upały sprzyjają wyjazdom i wypoczynkowi nad wodą. Do kąpieli służą jednak tylko miejsca wyznaczone i pod okiem ratowników. Są osoby, które tego nie przestrzegają narażając się na podtopienie lub utonięcie. W celu przeciwdziałania zagrożeniom na jeziorze Gopło działają policyjni wodniacy. Współdziałają też razem z Nadgoplańskim WOPR-em w Kruszwicy.

Służby już podczas tegorocznego sezonu, zastosowali wiele pouczeń za pływanie w miejscach zabronionych, czy skoki „na główkę” z pomostów. Niektórzy łamią też prawo poprzez to, że wybierają się na teren rezerwatu sprzętem pływającym, a to jest zakazane. Bywają przypadki wpływania na zamknięty teren regatowy lub szarżowania skuterami.

Policjanci prowadzą zatem działania kontrolno-represyjne oraz profilaktyczne. Rozmawiają z wypoczywającymi nad wodą, szczególnie dziećmi i ich opiekunami. Ma to na celu przypominanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy! Każdego roku dochodzi do utonięć. Często przyczynami jest bagatelizowanie podstawowych zasad i przecenianie swoich możliwości pływackich oraz niestosowanie się do znaków o zakazie kąpieli.

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu

 

  • wszystkie zdjęcia z działań policjantów nad wodą
Powrót na górę strony