Posiadasz psa? Sprawujesz nad nim opiekę!
Inowrocławska policja prowadzi postępowanie dotyczące pogryzienia kobiety oraz jej psa przez innego psa. Policjanci apelują, by właściciele czworonogów znali podstawowe przepisy.
Wczoraj (25.06.24r.) inowroclawska policja przyjęła zawiadomienie o pogryzieniu przez psa na terenie Inowrocławia. To pies rasy mieszanej, nie posiadający smyczy i bez kagańca pogryzł kobietę i jej psa. Zarówno ona jak i jej pies doznali obrażeń.
Policjanci przypominają, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Za zachowanie psa odpowiada jego właściciel. Brak wyobraźni u ludzi może doprowadzić do tragedii. Za szkody, jakie wyrządza pies wynikają z ludzkich błędów. To najczęściej:
- nieprzestrzeganie terminowych szczepień,
- chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu,
- niewłaściwe warunki bytowe dla psa,
- brak szkoleń i dyscypliny.
Artykuł 77 kodeksu wykroczeń precyzuje, jakie obowiązki spoczywają na opiekunie zwierzęcia i jakie sankcje karne grożą, za niewywiązanie się z tych obowiązków.
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Policjanci przypominają również, że na podstawie § 19 Uchwały Nr XXII/233/2020 rady Miejskiej Inowrocławia: osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do zachowania niezbędnych środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem oraz uciążliwością ze strony tych zwierząt dla ludzi, w szczególności do stałego dozoru nad tymi zwierzętami, a także do podejmowania działań mających na celu ochronę przed zanieczyszczeniem przez te zwierzęta terenów przeznaczonych do użytku wspólnego.
1. Z zastrzeżeniem przepisów odrębnych, wyprowadzanie psa w miejsca służące do użytku publicznego lub wspólnego użytku ludzi jest możliwe po spełnieniu następujących warunków: 1) prowadzenie psa na uwięzi, a ponadto nałożenie kagańca psu rasy uznawanej za agresywną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U. Nr 77, poz. 687), a także psu wykazującemu agresywność, mimo niezaliczenia do rasy uznawanej z agresywną; 2) usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez psa.
2. Sposób przewożenia psa w środkach komunikacji publicznej określają przepisy porządkowe obowiązujące przy przewozie osób i bagażu ręcznego w środkach miejskiej komunikacji zbiorowej w Inowrocławiu.
3. Przepisy ustępów poprzedzających stosuje się odpowiednio do innych zwierząt domowych, które mogą stanowić zagrożenie lub uciążliwość dla ludzi.
§ 20. 1. Uwolnienie od stałego dozoru zwierząt domowych jest dozwolone na terenie należycie ogrodzonym, uniemożliwiającym jego opuszczenie przez zwierzę, a także w pomieszczeniu zamkniętym. 2. Dopuszcza się zwolnienie psa z uwięzi w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego (tereny zielone, skwery itp.), po spełnieniu łącznie następujących warunków:
1) teren zlokalizowany jest na obrzeżach Miasta, a w przypadku pozostałych miejsc tylko w takim czasie, kiedy nie przebywają w nich ludzie lub jest to wygrodzony wybieg dla psów oznaczony przez zarządcę terenu;
2) zachowanie przez osobę, pod której pieczą pozostaje pies, szczególnej ostrożności oraz pełnej nad nim kontroli;
3) założenie kagańca psu, o którym mowa w § 19 ust. 1 pkt 1.
§ 21. Spełnienie warunków, o których mowa w § 19 ust. 1 pkt 1 i § 20 ust. 2 pkt 3 nie jest wymagane, gdy przemawia za tym wiek i stan zdrowia psa.
asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu