Wypadek drogowy z udziałem pieszego.
Policjanci
z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu apelują o rozwagę i
ostrożność wszystkich użytkowników dróg.
Wczoraj (26.08) w Inowrocławiu na ul. Poznańskiej doszło
do wypadku drogowego. Kierujący volkswagenem passatem, ...
Wczoraj (26.08) w Inowrocławiu na ul. Poznańskiej doszło do wypadku drogowego. Kierujący volkswagenem passatem, 19 – letni mężczyzna potrącił przechodzącego przez przejście dla pieszych 62 – latka. Mężczyzna z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala, gdzie pozostał na leczeniu. Postępowanie w tej sprawie prowadzą inowrocławscy policjanci.
W okresie od stycznia do czerwca 2009 roku na terenie KPP Inowrocław zaistniało 1181 zdarzeń drogowych, z czego 1130 to kolizje drogowe, a 51 to wypadki drogowe. W zdarzeniach tych 73 osoby doznały obrażeń ciała, natomiast 6 osób poniosło śmierć.
Wśród pieszych sprawców wypadków drogowych należy stwierdzić, że przyczynili się oni do zaistnienia 3 wypadków drogowych w wyniku nieostrożnego wejścia na jezdnię przed jadącym pojazdem. W tych wypadkach 3 osoby doznały obrażeń ciała.
Kierowco!
- Jedź ostrożnie i myśl o tym, co dzieje się na drodze.
- Pamiętaj, że wyobraźnia to podstawowa cecha dobrego kierowcy.
- Obserwuj zachowanie pieszych, zwłaszcza zbliżających się do przejścia oraz jezdni.
Uwaga piesi!
Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia. To właśnie piesi powinni szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo.
- Pieszy przechodząc przez jezdnię jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia dla pieszych tzw. "zebry". Pamiętaj jednak, że przejście dla pieszych wskazuje tylko miejsce, w którym dozwolone jest przechodzenie przez jezdnię lecz nie zapewnia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniamy sobie sami!
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
- Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w tym również na przejściu dla pieszych.
- Zabrania się przebiegania przez jezdnię, przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię.
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pamiętaj, że na jezdni w tej sytuacji jesteś gościem i to kierujący pojazdem ma pierwszeństwo przed pieszym.
- Piesi mylą dwa
pojęcia – widzieć i być widocznym. Sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z
przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego
pojazdem. To błąd!