Wiadomości

Pierwszy dzwonek!

Policjanci informują i radzą jakie podjąć działania, by bezpiecznie zmierzać do szkoły. Przygotowują się rodzice, dzieci i oczywiście służby. Rodzicu, jak nauczyć dziecko drogi do szkoły?

Zbliżamy się do „pierwszego dzwonka”. Dzieci wyruszą do szkoły. Dla pierwszoklasistów to wyzwanie i pewnie stres. Policja już teraz przygotowała dla rodziców mały poradnik, bo to na nich spoczywa obowiązek nauczenia swojego dziecka drogi do i ze szkoły.

O czym należy pamiętać?
Sama gotowość do szkoły nie wystarczy. Policjanci sygnalizują, że w domu trzeba prowadzić z dzieckiem rozmowę o poruszaniu się po drogach. Trzeba z dzieckiem omówić trasę do i ze szkoły, ale sama pogadanka to za mało. Ważne jest wspólne poznanie tej trasy i przetestowanie jej razem z rodzicem, czy opiekunem.
Policjanci radzą, aby trasa wyznaczająca drogę do i ze szkoły była możliwie krótka i zawsze stała. Najlepiej, by nie prowadziła przez park, las, czy plac budowy. Pamiętajmy, żeby poruszać się chodnikiem. Jezdnię przekraczamy po pasach. Jeśli jest sygnalizacja, światła nas poprowadzą dalej.
Policjanci apelują o tym, jak ważna jest postawa rodzica. Co to znaczy? Daj dziecku dobry przykład. Poruszaj się zgodnie z przepisami ruchu drogowego, bo dziecko podświadomie naśladuje zachowania rodziców i instynktownie przyswaja to co pokazuje rodzic. Dlatego idź przez jezdnię zgodnie z zasadami, nie na skróty.

Bezpiecznie zmierzamy do szkoły - Policjanci instruują, aby podczas przygotowywania dziecka do drogi do szkoły uczyć je przepisów drogowych. Zatem podstawowe przepisy ruchu drogowego to jakie? Starajmy się wpajać dzieciom, że poruszamy się chodnikami. W terenie na przykład wiejskim, tam, gdzie nie ma chodnika – poboczem i lewą stroną.
Gdy chcemy przekroczyć jezdnię róbmy to poprawnie. Rozglądamy się zawsze i to kilka razy: w lewa stronę – potem prawą – jeszcze raz w lewą dla pewności. Wówczas, gdy droga wolna, przechodzimy na drugą stronę.  Tylko, czy Twoje dziecko wie, która ręka jest lewa, a która prawa? Sprawdź to. Jeśli mu się to myli, naucz dziecko tego, według prostej zasady.
Dzieci zerówek i pierwszoklasiści znają już literki. Zatem wyciągamy przed siebie dwie ręce, zostawiamy wyprostowane u obu rąk tylko palec wskazujący i kciuk. Pozostałe paluszki zginamy, o tak… (patrz zdjęcie)
Te palce, które pokazują nam literkę „L”, to lewa ręka. Poćwicz z dzieckiem, pobaw się tak, a zobaczysz, że szybko nauczy się prawidłowo rozpoznawać rękę lewą od prawej.
Ważne jest też poznanie zasad sygnalizacji świetlnej. Światła dla pieszych są dwa: zielone i czerwone. Można dzieciom wpoić zasadę wierszykiem: „Gdy CZERWONE światło świeci, to przy jezdni stoją dzieci”, „Gdy ZIELONE” światło świeci, to przez jezdnie IDĄ dzieci. Pamiętajmy, uczmy dziecko też tego, że przez jezdnie nie przebiegamy!

Rola Policji w edukacji o bezpiecznej drodze do szkoły - Policjanci każdego roku prowadzą działania informacyjno – edukacyjne skierowane nie tylko  do dzieci, ale i ich rodziców oraz opiekunów. Zasadą też jest to, że przed rozpoczęciem szkoły policjanci prowadzili  działania  polegające na sprawdzeniu oznakowania w rejonach szkół. Celem takich działań jest stwierdzenie ewentualnych niezgodności w oznakowaniu pionowym i poziomym. Oznakowanie powinno wyraźnie informować kierowców, o miejscach szczególnie uczęszczanych przez dzieci w drodze do szkoły. Dlatego policjanci sprawdzają między innymi, czy jest oznakowanie mówiące o przejściach dla pieszych.
Warto też wiedzieć, że do zgłoszeń o nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej służy policyjne narzędzie  - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jeśli przechodzisz w pobliżu szkoły i zauważasz nieprawidłowości lub braki w oznakowaniu, daj nam znać. Swój sygnał zaznacz na Mapie. Wszystkie informacje policjanci sprawdzą i zweryfikują. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, policjanci będą kierować niezwłocznie informacje do właściwych zarządów dróg celem ich usunięcia. Ponadto już z rozpoczęciem września, policjanci ruszą do szkół edukować najmłodsze dzieci o bezpieczeństwie na drogach.

Apel do kierowców! Gdy dzieci ruszą do przedszkoli i szkół, a to oznacza zwiększony ruch przy tych placówkach oświatowych. Dlatego policjanci apelują do wszystkich kierowców. Noga z gazu! Z nadejściem września w rejonach szkół będzie zwiększone natężenie ruchu pieszego i zmotoryzowanego. Policjanci przypominają kierowcom, aby zwracali szczególną uwagę na znaki drogowe. To nie wszystko. Pamiętajmy, że dzieci nie zawsze pamiętają o zasadach ruchu drogowego, dlatego MY dorośli, musimy myśleć za nich.
Kierowco – zwolnij, gdy przejeżdżasz w pobliżu przedszkola i szkoły. Gdy przywozisz dziecko do szkoły i odbierasz je, parkuj pojazd zgodnie z przepisami. Dobre nawyki! Gdy odbierasz dziecko i przyjeżdżasz samochodem, wyjdź z pojazdu, niech dziecko Ciebie widzi i idź po dziecko.

Odblaski mają moc, ale jak je nosić? Policjanci z początkiem września edukują na temat tego, by być lepiej widocznym na drodze. Dotyczy to szczególnie pieszych, a w tym i dzieci. Co warto wiedzieć o elementach odblaskowych?
Mówi się, mały znaczek, mały element, a ratuje życie. To prawda, bo gdy kierowca widzi dobrze pieszego może go w bezpiecznej odległości ominąć. Obecnie jest wiele rodzajów elementów odblaskowych: znaczki, taśmy, zawieszki, kamizelki odblaskowe. Ale co z tego, gdy u niektórych ONE zalegają w szafie. Wiele rodzajów odzieży wierzchniej, kurtki, spodnie, bluzy, ma fabrycznie już wszyte paski odblaskowe. Podobnie jest, gdy mowa o plecakach i torbach szkolnych. Nie jest to jednak regułą. Stad apel do rodziców! Wyposaż swoje dziecko w elementy odblaskowe.

PODSUMOWANIE:
Co dziecko zmierzające do i ze szkoły powinno się uczyć i dobrze poznać?

  • Swoją trasę do i ze szkoły,
  • Podstawowe przepisy ruchu drogowego,
  • Zasadę lewej ręki,
  • Zasadę korzystania z odblasków.

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu

 

 

Powrót na górę strony