Wiadomości

W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 29.09.2022

Wczoraj policjanci ruchu drogowego włączyli się w ogólnopolskie działania „NURD”. Dotyczyły one niechronionych uczestników ruchu drogowego, bo ci podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne skutki.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani, przyczyniają się inni użytkownicy dróg. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdów dla rowerów.

Środowa akcja (28.09) inowrocławskich policjantów wydziału ruchu drogowego trwała cały dzień. Były one ukierunkowane na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W powiecie inowrocławskim patrole wychwyciły różnego typu wykroczenia. Policjanci  wylegitymowali 110 osób i skontrolowali 91 pojazdów. Patrole ujawniły 88 wykroczeń, w tym 12 popełnionych przez samych pieszych. Natomiast 22 kierujących zachowało się niewłaściwie wobec pieszych, poprzez nieprawidłowe przejeżdżanie pasów. Również w 33 innych przypadkach kierowcy zachowali się nieprawidłowo w stosunku do pieszych. Natomiast 6 wykroczeń polegało na tym, że kierowcy nieprawidłowo przejeżdżali przejazdy dla rowerów.

Policja przypomina kierującym!
Za naruszenie przepisów polegających na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów „karnych”.

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu

 

 

Powrót na górę strony