Wiadomości

Pierwszy dzwonek!

Policjanci informują i radzą jakie podjąć działania, by bezpiecznie zmierzać do szkoły. W gotowości rodzice, dzieci i oczywiście służby.

Rodzicu, jak nauczyć dziecko drogi do szkoły?

Zbliżamy się do „pierwszego dzwonka”. Dzieci wyruszą do szkoły. Dla pierwszoklasistów to wyzwanie i pewnie stres. Policja już teraz przygotowała dla rodziców mały poradnik, bo to na nich spoczywa obowiązek nauczenia swojego dziecka drogi do i zez szkoły. O czym należy pamiętać?
Sama gotowość do szkoły nie wystarczy. Policjanci sygnalizują, że w domu trzeba prowadzić z dzieckiem rozmowę o poruszaniu się po drogach. Trzeba z dzieckiem omówić trasę do i ze szkoły, ale sama pogadanka to za mało. Ważne jest wspólne poznanie tej trasy i przetestowanie jej razem z rodzicem, czy opiekunem.
Policjanci radzą, aby trasa wyznaczająca drogę do i ze szkoły była możliwie krótka i zawsze stała. Pamiętajmy, żeby droga nie prowadziła przez park, las, czy plac budowy. Pamiętajmy, żeby poruszać się chodnikiem. Jezdnię przekraczamy po pasach. Jeśli jest sygnalizacja, światła nas poprowadzą dalej.
Policjanci apelują o tym, jak ważna jest postawa rodzica. Co to znaczy? Daj dziecku dobry przykład. Poruszaj się zgodnie z przepisami ruchu drogowego, bo dziecko podświadomie naśladuje zachowania rodziców i instynktownie przyswaja to co pokazuje rodzic. Dlatego idź przez jezdnię zgodnie z zasadami, nie na skróty.
 

Bezpiecznie zmierzamy do szkoły
Policjanci instruują, aby podczas przygotowywania dziecka do drogi do szkoły uczyć je przepisów drogowych. Zatem podstawowe przepisy ruchu drogowego to jakie?
Starajmy się wpajać dzieciom, że poruszamy się chodnikami. W terenie na przykład wiejskim, tam, gdzie nie ma chodnika – poboczem i lewą stroną.
Gdy chcemy przekroczyć jezdnię róbmy to poprawnie. Rozglądamy się zawsze i to kilka razy: w lewa stronę – potem prawą – jeszcze raz w lewą dla pewności. Wówczas, gdy droga wolna, przechodzimy na drugą stronę.  Tylko, czy Twoje dziecko wie, która ręka jest lewa, a która prawa. Sprawdź to. Jeśli mu się to myli, naucz dziecko tego, według prostej zasady.
Pierwszoklasiści znają już literki. Zatem wyciągamy przed siebie dwie ręce, zostawiamy wyprostowane u obu rąk tylko palec wskazujący i kciuk. Pozostałe paluszki zginamy, o tak… (patrz zdjęcie)
Te palce, które pokazują nam literkę „L”, to lewa ręka. Poćwicz z dzieckiem, pobaw się tak, a zobaczysz, że szybko nauczy się prawidłowo rozpoznawać rękę lewą od prawej.
Ważne jest też poznanie zasad sygnalizacji świetlnej. Światła dla pieszych są dwa: zielone i czerwone. Można dzieciom wpoić zasadę wierszykiem: „Gdy CZERWONE światło świeci, to przy jezdni stoją dzieci”, „Gdy ZIELONE” światło świeci, to przez jezdnie IDĄ dzieci. Pamiętajmy, uczmy dziecko też tego, że przez jezdnie nie przebiegamy!

Rola Policji w edukacji o bezpiecznej drodze do szkoły
Policjanci każdego roku prowadzą działania informacyjno – edukacyjne skierowane nie tylko  do dzieci, ale i ich rodziców oraz opiekunów. Zasadą też jest to, że przed rozpoczęciem szkoły policjanci prowadzą  działania  polegające na sprawdzeniu oznakowania w rejonach szkół. Celem takich działań jest stwierdzenie ewentualnych niezgodności w oznakowaniu pionowym i poziomym. Oznakowanie powinno wyraźnie informować kierowców, o miejscach szczególnie uczęszczanych przez dzieci w drodze do szkoły. Dlatego policjanci sprawdzają miedzy innymi, czy jest oznakowanie mówiące o przejściach dla pieszych.
Warto też wiedzieć, że do zgłoszeń o nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej służy policyjne narzędzie  - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jeśli przechodzisz w pobliżu szkoły i zauważasz nieprawidłowości lub braki w oznakowaniu, daj nam znać. Swój sygnał zaznacz na Mapie. Wszystkie informacje policjanci sprawdzą i zweryfikują. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, policjanci będą kierować niezwłocznie informacje do właściwych zarządów dróg celem ich usunięcia.
Ponadto już z rozpoczęciem września, policjanci ruszą do szkół edukować najmłodsze dzieci o bezpieczeństwie na drogach.

Policyjny apel do kierowców!
Gdy dzieci ruszą do szkół, a to oznacza zwiększony ruch przy tych placówkach oświatowych. Dlatego policjanci apelują do wszystkich kierowców. Noga z gazu!
Z nadejściem września w rejonach szkół będzie zwiększone natężenie ruchu pieszego i zmotoryzowanego. Policjanci przypominają kierowcom, aby zwracali szczególna uwagę na znaki drogowe. To nie wszystko. Pamiętajmy, że dzieci nie zawsze pamiętają o zasadach ruchu drogowego, dlatego MY dorośli, musimy myśleć za nich. Kierowco – zwolnij, gdy przejeżdżasz w pobliżu szkoły. Gdy przywozisz lub odbierasz ze szkoły dziecko, parkuj pojazd zgodnie z przepisami.
Dobre nawyki! Gdy odbierasz dziecko i przyjeżdżasz samochodem, wyjdź z pojazdu, niech dziecko Ciebie widzi i idź po dziecko.

Siła odblasku, ale jak je nosić?
Policjanci z początkiem września edukują na temat tego, by być lepiej widocznym na drodze. Dotyczy to szczególnie pieszych, a w tym i dzieci. Co warto wiedzieć o elementach odblaskowych?
Mówi się, mały znaczek, mały element, a ratuje życie. To prawda, bo gdy kierowca widzi dobrze pieszego może go w bezpiecznej odległości ominąć. Obecnie jest wiele rodzajów elementów odblaskowych: znaczki, taśmy, zawieszki, kamizelki odblaskowe. Ale co z tego, gdy u niektórych ONE zalegają w szafie.
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu, co roku dzięki Powiatowi Inowrocławskiemu, wręczają tysiące odblasków. Jak je nosić?
Wiele rodzajów odzieży wierzchniej, kurtki, spodnie, bluzy, ma fabrycznie już wszyte paski odblaskowe. Podobnie jest, gdy mowa o plecakach i torbach szkolnych. Nie jest to jednak regułą. Dlatego rodzice powinni zaopatrzyć dziecko w elementy odblaskowe.
 

Policjanci podsumowują
Co uczeń musi wiedzieć? Uczeń zmierzający do i ze szkoły powinien znać:
•    Swoją trasę do i ze szkoły,
•    Podstawowe przepisy ruchu drogowego,
•    Zasadę lewej ręki,
•    Zasadę korzystania z odblasków

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu
 

 

 

Powrót na górę strony