Wiadomości

Nie klikaj w nadsyłane linki, uważaj na BLIK

Data publikacji 05.08.2022

Policjanci alarmują! Przestępcy podają się za przedstawicieli firm, instytucji, czy osoby prywatne, które rzekomo oferują różne usługi i sprzedaż towarów. W celu „ułatwienia” transakcji płatniczej przesyłają sms-ami link. Gdy klikniesz na niego, dajesz dostęp oszustowi do swojej bankowości elektronicznej.

Ostatnio mieszkanka powiatu inowrocławskiego została oszukana i okradziona na 1.600 zł. Podczas transakcji na jednym z serwisów ogłoszeniowych weszła w nadesłany link. Tym sposobem dała możliwość złodziejowi dostępu do konta. Zniknęła gotówka.

Policjanci apelują! Nie klikaj odruchowo, czy z ciekawości na otrzymany link. Szczególnie jeśli pochodzi on z nieznanego źródła. Zanim przekażesz komukolwiek kod BLIK, upewnij się, że za prośbą o pomoc finansową, czy poleceniem zapłaty nie kryje się oszust. Pomysły przestępców są najróżniejsze np. brak pieniędzy na powrót do domu, potrzeba naprawy auta, kupno i sprzedaż czegoś, nawet „groszowe” niedopłaty do rachunków.  

Oszustwo metodą "na BLIK" polega na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościowym oraz proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Osoba, logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go tej osobie.

Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Bądź czujny i rozsądnie podchodź do wszelkich wiadomości, które zawierają  linki.

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu

Powrót na górę strony