Wiadomości

Żar z nieba, schładzaj się nad wodą z głową!

Nadeszła kolejna fala upałów, ale i zagrożeń. Ci, którzy jadą wypoczywać nad wodę, powinni wybierać do kąpieli miejsca wyłącznie strzeżone. Policja apeluje o rozsądek i trzeźwy umysł.

Wysoka temperatura zachęca do wypoczynku w rejonie zbiorników wodnych, jednak warto pamiętać o bezpieczeństwie swoim i bliskich podczas zażywania ochłody nad wodą. Lekkomyślność może się skończyć tragedią.

Jakiś czas temu w ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu we współpracy z Nadgoplańskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym w Kruszwicy i Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu nagrała spot "Nie igraj z wodą". Jest on cały czas aktualny i przestrzega przed brawurą na wodzie.

Spot opowiada historię nastolatka, który co roku przychodził nad to samo jezioro. Jego zachowanie tam pozostawiało wiele do życzenia, a to co mu się przyśniło pozwoliło mu zdać sobie sprawę, że stał się po prostu ofiarą wody. Film zawiera także wskazówki o tym, jak korzystać ze sprzętów wodnych, że warto uczyć się pływać i wybierać do kąpieli miejsca strzeżone.

Policjanci i WOPR-owcy nieustannie kierują apele, by korzystać z kąpieli wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych i strzeżonych. Ważna jest postawa również samych rodziców, bo to oni uczą swoje dzieci zasad. Pamiętajmy, że woda to ogromny żywioł, o czym przekonali się nawet najlepsi pływacy.

Dlatego:
•    Pływając na sprzęcie wodnym nie pijmy alkoholu i zakładajmy kapoki,
•    Nie skaczmy do wody w nieznanych miejscach, tym bardziej „na główkę”,
•    Nie pływajmy ani nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu,
•    Korzystajmy z kąpielisk strzeżonych, tzw. „dzikie kąpielisko” nie jest oznakowane i nie możemy tam liczyć na pomoc ratownika,
•    Pilnujmy dzieci, powinny się one bawić w wodzie tylko pod opieką dorosłego.

Wakacje będą udane, gdy wszyscy bezpiecznie wrócą do domu!

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu

Film https://youtu.be/d4RANMXCEDU

Powrót na górę strony