Wiadomości

Działania „Bezpieczny rowerzysta”

Policyjne kontrole ruchu drogowego dotyczyły zachowania na drodze rowerzystów i kierujących pojazdami wobec nich. Pamiętajmy, że każdy ma wpływ na bezpieczeństwo na drogach.

Wczoraj (19.05) na terenie powiatu inowrocławskiego patrole wydziału ruchu drogowego przeprowadziły akcję, której celem była oczywiście poprawa bezpieczeństwa na drogach. Tym razem kontroli zostali poddani jadący rowerami, ale nie tylko. Policjanci również sprawdzili jak kierowcy zachowują się, gdy mają na widoku cyklistę.

Patrole skontrolowały 50 rowerzystów. Dwóch z nich zostało ukaranych mandatami karnymi za jazdę po przejściu dla pieszych. 46 policjanci pouczyli między innymi za jazdę po chodniku.
Jeśli chodzi o kierujących pojazdami, kontroli zostało poddanych 77 osób. 20 kierowców dostało mandaty, a 10 pouczono. Łamanie przez nich przepisów dotyczyło właśnie zachowań wobec rowerzystów.

Działania te wpisały się w akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Policjanci bowiem rozmawiali z użytkownikami rowerów o obowiązujących przepisach, edukowali ich i odpowiadali na pytania. Wszystko po to, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości na temat, jak bezpiecznie cyklista powinien poruszać się drogami.

Akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu” skierowana jest do użytkowników jednośladów, w tym także rowerzystów. Kierujący pojazdami muszą mieć świadomość, że rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Z pozoru niegroźne zdarzenie drogowe może być dla nich bardzo poważne w skutkach.

Miłośnikom jazdy na rowerze przypominamy, aby dbali o własne bezpieczeństwo. Obowiązkowo korzystali z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Dopiero w przypadku ich braku mogą poruszać się poboczem, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Dopiero wówczas można jechać jezdnią.

Organizując wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Rower musi był sprawny technicznie i posiadać zgodne z przepisami wyposażenie. Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa spowoduje, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Natomiast kask pomoże złagodzić urazy głowy w razie upadku.

Kierowcom przypominamy, że na drodze jednym z ważniejszych obowiązków jest stosowanie się do ograniczeń prędkości, a także respektowanie praw innych uczestników ruchu - przede wszystkim tych niechronionych. Spokojna rozsądna jazda, przestrzeganie obowiązujących przepisów, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi.

Policyjną akcję kolejny raz wspiera firma Screen Network S.A., która na swoich ekranach LED rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych, emituje spot pod hasłem przewodnim akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”.

Szczegóły w informacji BRD KGP: https://dlakierowcow.policja.pl/dk/profilaktyka/217573,Jednosladem-bezpiecznie-do-celu-rower.html

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu

 

Powrót na górę strony