Wiadomości

Psy służbowe przeszły „atestację”

Data publikacji 02.11.2021

Na terenie Nadleśnictwa Balczewo, pow. inowrocławski, odbyło się testowanie sprawności użytkowej psów służbowych policji, które pełnią służbę na terenie sześciu powiatów garnizonu kujawsko-pomorskiego. Pod okiem instruktorów i koordynatora wszystkie czworonogi uzyskały pozytywne wyniki i mogą dalej pełnić służbę wraz ze swoimi przewodnikami.

W ramach współpracy służb, Policji i Straży Leśnej, na terenie Leśnictwa Balczewo Nadleśnictwa Gniewkowo było możliwe zorganizowanie październikowego testowania sprawności psów służbowych. Wyznaczonego dnia w Balczewie spotkali się przewodnicy psów z powiatu: inowrocławskiego, żnińskiego, radziejowskiego, mogileńskiego, chełmińskiego i toruńskiego, wraz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi.

Testowanie sprawności użytkowej psów prowadzili instruktorzy z Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Koordynatorem szkolenia z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy był kom. Dawid Ludkowski z Wydziału Prewencji.

Psy służbowe doskonaliły swoją sprawność. Każdy z przewodników musiał przedłożyć dziennik pracy swojego psa i książeczkę szczepień. Następnie przewodnicy wraz z psami służbowymi musieli zaprezentować: posłuszeństwo psa, pokonywanie przeszkód, tropienie śladów ludzkich, zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy i obronę swojego przewodnika oraz wyszukiwanie zapachów narkotyków.

To na przewodnikach spoczywa obowiązek dbania o sprawność "czworonożnych funkcjonariuszy". Oni również zajmują się poprawnym żywieniem, kontrolowaniem jego stanu zdrowia i dbaniem o jego kondycję. Tego dnia wszystkie psy służbowe przeszły pozytywnie egzamin. Policja składa serdeczne podziękowania Straży Leśnej za udostępnienie terenu do celów szkoleniowych.

Podczas testowania sprawności psów służbowych, krótki pokaz posłuszeństwa obejrzały przedszkolaki z jednej z inowrocławskich placówek, które tego dnia były na wycieczce w Balczewie. Przewodnicy i ich psy otrzymali od dzieci brawa.

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu

Powrót na górę strony