Reprezentacja inowrocławskiej policji na XXV Ogólnopolskim Forum Ratownictwa
W ciągu dwóch dni 19-20 października 2021 r. w Inowrocławiu odbywa się XXV Ogólnopolskie Forum Ratownictwa. Specjaliści debatują oraz dzielą się swoją wiedzą na temat wybranych zagadnień. W forum, na zaproszenie organizatorów, udział wzięła Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu.
W tym roku tematem wiodącym forum jest: „Bezpieczeństwo osób starszych w przestrzeni miejskiej. Analiza doświadczeń, wnioski i rekomendacje z uwzględnieniem okresu pandemii SARS-CoV-2”. Głos zabierają specjaliści z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego, publicznego, medycyny ratunkowej i dyscyplin integralnie związanych z ratownictwem medycznym. SARS-CoV-2 i pandemia „zmroziły” cały świat i spowodowały, że każdy bał się głównie o swoje zdrowie i życie. W tym wszystkim także funkcjonował człowiek starszy, nierzadko samotny i zagubiony. Dlatego instytucje musiały ukierunkować swoje zadania na tych ludzi i nieść im pomoc, bo seniorzy są grupą najbardziej narażoną na ciężki przebieg choroby. Stąd tak konieczna analiza, ocena i wnioski oraz rekomendacje.
Jak minął wszystkim dotychczasowy okres pandemii? Co się podczas niej działo gdy mowa o seniorach? Jak zmieniło się podejście ludzi i procedur wobec seniorów w obliczu pandemii? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy XXV Forum Ratownictwa, które 19.10.2021r. rozpoczęło się w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu.
Z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu w forum wziął udział Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu mł. insp. Maciej Estkowski i Zastępca Komendanta Powiatowego w Inowrocławiu mł. insp. Maciej Hopcia oraz asp. szt. Izabella Drobniecka i st. asp. Justyna Piątkowska. Policjantki specjalnie na potrzeby XXV Forum Ratownictwa przygotowały referat na temat: „Działania Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób starszych w latach 2018-2021”, który będzie można w całości przeczytać również w corocznej publikacji dotyczącej wydarzenia. Główne zagadnienia referatu podczas pierwszego dnia forum wygłosiła st. asp. Justyna Piątkowska. Omówiła m. in. metody działań prowadzonych przez policję, a ukierunkowanych na seniorów, współpracę policji z innymi instytucjami i organizacjami, cel prowadzonych spotkań z seniorami oraz wybrane działania i inicjatywy na rzecz seniorów w latach 2018-2021.
To ważne, by instytucje i organizacje gremialnie zabrały głos na temat aspektów życia osób starszych w pandemii. Życie seniora bowiem jest niekiedy jak „gęsty las”, w którym trudno się odnaleźć. Bądźmy wszyscy dla nich pomocną dłonią.