W Szkole Podstawowej w Orłowie wystartował projekt „Hej :) Tak! Hejt :( Nie!”
Cała społeczność szkolna w Orłowie, ponad 120 uczniów, uczestniczyło w przedsięwzięciu profilaktycznym, którego celem jest walka z hejtem. Organizatorem projektu jest Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Inowrocławiu i Centrum Usług Oświatowych Gminy Inowrocław. Uczniowie przedstawili różne formy o cyberprzemocy co sprawiło, że wydarzenie było pouczające i bardzo ciekawe.
Tak często słyszy się o cyberprzemocy i uzależnieniach od internetu. Stąd potrzeba wspólnych działań ukierunkowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dziś (18.10.21) w Szkole Podstawowej w Orłowie wystartował projekt pod nazwą „Hej :) Tak! Hejt :( Nie!”. Wszystkich powitała Pani Dyrektor Joanna Tepper, a prowadzącą całe spotkanie była pedagog szkolna Pani Karolina Wesołowska.
Wydarzenie, w którym wzięła udział cała szkolna społeczność odbyło się według scenariusza policjantek z Inowrocławia. W komisji oceniającej zmagania uczniów zasiedli: reprezentanci Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Inowrocławiu Pani Sylwia Głęboczyk i Pan Marek Karólewski, dyrektor Centrum Usług Oświatowych Gminy Inowrocław Pan Maciej Przeździęk oraz policjantki st. asp. Justyna Pątkowska i asp. szt. Izabella Drobniecka.
Bezpośrednimi realizatorami projektu i uczestnikami byli uczniowie klas IV – VIII, natomiast obserwatorami wydarzenia również klasy młodsze. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali wizualizację hejtu według znanej bajki. Była też przestrzenna wizualizacja form i przejawów cyberprzemocy, opowiadanie na temat radzenia sobie z przemocą w internecie, poradnik antyhejtowy, prace graficzne, a nawet scenki.
Podsumowanie wyników pracy komisji przedstawił Pan Marek Karólewski, który docenił wkład każdej klasy w inicjatywę. Decyzją komisji najwyższe noty otrzymała klasa VII, której uczniowie otrzymają upominki ufundowane przez GKRPA.
Organizatorzy projektu mają na celu poprawę poczucia bezpieczeństwa uczniów, podniesienie poziomu wiedzy i świadomości o tym, jakie zagrożenie niesie ze sobą korzystanie z internetu, ochrona uczniów przed staniem się ofiarą, jak i sprawcą cyberprzemocy, wyrobienie nawyków reagowania na wszelkie przejawy cyberprzemocy i informowanie o nich opiekunów prawnych oraz służb, wskazanie przykładów spędzania czasu wolnego w sposób pożyteczny, z pominięciem korzystania z internetu.
Następna odsłona projektu odbędzie się w Szkole Podstawowej w Turzanach już w listopadzie.
asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu