Policyjny przewodnik z psem na służbie
Patrolowanie, tropienie śladów, odnajdywanie ludzi i rzeczy to rola policyjnego psa. Odpowiada za niego jego przewodnik, który szkoli go, karmi i po prostu dba o kondycję zwierzaka. Krótka wzmianka o tym, co umie policyjny pies.
Sierż. szt. Kamil Kornacki jest od sześciu lat przewodnikiem psa w inowrocławskiej komendzie policji. Obecnie podlegają policjantowi dwa psy: patrolowo-tropiący i tropiący. Ten pierwszy o nazwie Barsa bierze bardzo często udział w patrolach, ale i tropieniu śladów w związku ze zgłoszonymi przestępstwami. Pies tropiący, który wabi się Lili uczestniczy wyłącznie w tropieniu.
Zarówno przewodnik, jak i jego psy mają swoje sukcesy w służbie. Choćby w tym miesiącu sierż. szt. Kamil Kornacki wraz z Lili działał na terenie powiatu żnińskiego. Tam pies w terenie miejskim doprowadził do porzuconej części odzieży jednego ze sprawców. Ostatnio na terenie gminy Inowrocław podczas działań z psem w związku z włamaniem do koparki, zwierzę doprowadziło do ważnych dla sprawy śladów obuwia.
Gdy policjant natomiast pełni służbę patrolową wraz z Barsą, pies wzbudza zasłużony respekt. Ułatwia też rozwiązywanie konfliktów w czasie zakłócania na przykład ładu i porządku. Sierż. szt. Kamil Kornacki pamięta przykłady interwencji w rejonie sklepów, gdzie więcej osób wdało się w szarpaninę. Po interwencji, która zakończyła się ukaraniem kilku osób mandatami karnymi usłyszał od jednego z uczestników, że na widok policyjnego psa zrezygnował z ucieczki.
Trzeba wiedzieć, że aby zostać przewodnikiem psa, należy wykazać się szczególnymi predyspozycjami takimi jak: cierpliwość, konsekwencja w działaniu i po prostu lubić kontakt ze zwierzętami. To wyjątkowa służba, bo policjant musi polegać na swoim psie, a pies na nim.
asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu