Nagrodzone za reakcję i postawę - Wiadomości - KPP w Inowrocławiu

Wiadomości

Nagrodzone za reakcję i postawę

Data publikacji 29.03.2021

Dwie nastolatki otrzymały od włodarza Kruszwicy, policji i WOPR-u podziękowania za swoją postawę. Gdy do jeziora Gopło wpadł mężczyzna, dziewczęta zachowały zimną krew i skutecznie wezwały pomoc. Za taką reakcję zostały wyróżnione.

W piątek (26.03) Burmistrz Kruszwicy Pan Dariusz Witczak zaprosił do urzędu dwie nastolatki: Nadię Pyszną i Zofię Degórską z rodzicami. W spotkaniu uczestniczyli także: Szef inowrocławskiej policji podinsp. Karol Konopacki, pełniący obowiązki Komendanta Komisariatu Policji w  Kruszwicy asp. Paweł Kazubowski oraz Prezes wojewódzkiego WOPR-u Pan Maciej Banachowski i z Nadgoplańskiego WOPR-u z Kruszwicy Pan Jarosław Wiśniewski.  Wszystkie te osoby złożyły Nadii Pysznej i Zofii Degórskiej gratulacje w związku z zachowaniem się w chwili nagłego zdarzenia nad jeziorem Gopło.

Przypomnijmy:
w ubiegłym tygodniu (23.03.21) około 15.00 w Kruszwicy nad jeziorem Gopło, doszło do groźnego zdarzenia. Idący brzegiem starszy mężczyzna nagle wpadł do wody. Sytuację zauważyła Nadia Pyszna, która była w pobliżu z przyjaciółką Zofią Degórską. Dziewczyny zachowały się tak jak należało, nie uciekły, nie panikowały, zmobilizowały się do tego, by nieść pomoc. Wówczas Nadia zadzwoniła na numer alarmowy 112 i powiadomiła Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Powiedziała, że mężczyzna chyba karmił kaczki, wpadł do wody i jest w bliskiej odległości od brzegu. Podała też dokładną lokalizację zdarzenia, co w takich sytuacjach jest ogromnie ważne, by jak najszybciej dotrzeć z pomocą.

We wskazane miejsce natychmiast zostały skierowane służby ratunkowe. Niezwłocznie dotarli tam, lądem kruszwiccy policjanci, a wodą nadgoplańscy WOPR-owcy. To oni wspólnie wydobyli mężczyznę na brzeg. Rozpoczęła się akcja ratunkowa, mająca na celu przywrócenie mężczyźnie funkcji życiowych. Po kilkudziesięciu minutach resuscytacji prowadzonej przez kruszwickich WOPR-owców mężczyzna odzyskał oddech i tętno. Karetką został przewieziony do szpitala.

Z uwagi na taką postawę dziewcząt otrzymały one gratulacje i pochwały. Włodarz Kruszwicy powiedział, że jest pełen uznania dla swoich kruszwiczanek i odczuwa dumę. Dziękował też rodzicom tak wyedukowanych córek. Komendant podinsp. Karol Konopacki podkreślił, jak ważna jest nauka zasad wzywania pomocy od najmłodszych lat. Powiedział też, że być może dziewczęta pomyślą kiedyś o wstąpieniu w szeregi policji, do czego też je zachęcił.

Statuetki oraz materiały promujące bezpieczeństwo, które były wręczane przez przedstawicieli policji zostały ufundowane przez Powiat Inowrocławski.

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego
w Inowrocławiu

 

 • Zdjęcie przedstawia statuetki i listy gratulacyjne
 • Burmistrz składa gratulacje nastolatce
 • Przedstawiciele służb stoją na sali
 • Zdjęcie przedstawia obie nastolatki i ich rodziców
 • Burmistrz i Komendant rozmawiają z dziewczynami
 • Burmistrz składa podziękowania nastolatce
 • Komendant wręcza dziewczynie upominki
 • Komendant wynagradza nastolatkę
 • Komendant Komisariatu Policji w Kruszwicy składa dziewczynom podziękowania
 • Prezes WOPR-u przekazuje nastolatkom paczki
 • Przedstawiciel WOPR-u podaje dziewczętom upominki
 • Na zdjęciu rodzice z córkami
 • Zdjęcie grupowe uczestników spotkania