Policjanci i uczniowie „mundurówki” o uzależnieniach od środków… masowego przekazu
Inowrocławscy policjanci współdziałają z Zespołem Szkół Chemiczno - Elektronicznych im. Jana Pawła II w Inowrocławiu na podstawie zawartego porozumienia. W tej szkole bowiem młodzież uczy się w klasach o profilu policyjnym. Dlatego cyklicznie z tą placówką oświatową odbywają się różne inicjatywy. Tym razem była mowa o środkach masowego przekazu.
Kilka dni temu (24.01.21) obchodzony był Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. Z uwagi na to, że źródła te stały się nieodłącznym elementem życia, odgrywają one również na nie wpływ i nie zawsze dobry. Ciekawe opinii uczniów policjantki zaproponowały, aby wypowiedzieli się oni w dowolnej formie na temat środków masowego przekazu i zagrożeniu uzależnienia od nich. Ocenili też płynące z nich korzyści i wskazali straty. Okazuje się, że takowe są. Sześć uczennic szkoły przedstawiło swój pogląd na ten temat:
Ilona Pawłowska – „Nie da się nie zauważyć, że w największym stopniu uzależniają Internet i telewizja. Coraz częściej można zaobserwować, że najbardziej uzależnionymi od mediów grupami są dzieci i młodzież”.
Martyna Bieniewicz – „W mojej opinii środki masowego przekazu w znacznym stopniu ułatwiają (…) życie, ale obawiam się także, że skutki ich tak szybkiego rozwoju mogą być naprawdę trudne do udźwignięcia dla wielu z nas”.
Klaudia Ciechanowska – „Moja prababcia uważa, że choć tamte czasy były trudne to bardziej kolorowe. Głównym zajęciem ludzi była rozmowa, a nie jak to bywa w dzisiejszych czasach ciągłe używanie telefonów”.
Martyna Ćwiklińska – „Wszystko jest na wyciągnięcie ręki (…) człowiek nie musi wychodzić z domu, żeby wiedzieć jaka jest pogoda, wystarczy sięgnąć po telefon, bądź włączyć telewizor”.
Jagoda Nawrocka – „Najczęściej spotykaną konsekwencją, występującą przeważnie wśród młodych ludzi, jest uzależnienie od internetu, komputera czy smartfona, a co za tym idzie izolacja społeczna (…)”.
Oliwia Stramowska wykonała pracę graficzną, która pokazuje człowieka zagubionego w dzisiejszym świecie mediów.
Jedna z uczennic wypowiedziała się także o stronie internetowej policji w Inowrocławiu podkreślając, że treści na niej słusznie są kierowane do różnych grup wiekowych, w tym dzieci i młodzieży. To za sprawą proponowanych licznych konkursów i inicjatyw. W środę (27.01.21) nauczyciel klas mundurowych Pan Henryk Domagała odwiedził z uczennicami siedzibę inowrocławskich policjantów. Za nadesłane prace policjantki: aspirant sztabowy Izabella Drobniecka i starszy aspirant Justyna Piątkowska wręczyły uczennicom upominki przygotowane przez Powiat Inowrocławski.
asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu