O handlu ludźmi na zdalnych zajęciach w szkole
Pomysł policjantek z Inowrocławia, by poruszyć z młodzieżą problem handlu ludźmi spotkał się z pozytywnym odzewem uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Chemiczno - Elektronicznych im. Jana Pawła II w Inowrocławiu i Zespołu Szkół Weterynaryjno-Przyrodniczych w Kobylnikach.
W październiku, w całej Unii Europejskiej obchodzony był Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Z uwagi na wagę problemu, policjantki z Inowrocławia aspirant sztabowy Izabella Drobniecka i starszy aspirant Justyna Piątkowska, zaproponowały szkołom ponadpodstawowym przeprowadzenie zajęć na temat zagrożenia. Zdalne zajęcia na ten właśnie temat odbyły się w dziewięciu klasach. Wykorzystano podczas nich materiały zebrane i zaproponowane przez policjantki.
Do szkół trafiły wówczas bloki zagadnieniowe, w których znalazły się materiały o tym, czym jest handel ludźmi, na czym polegają różne nadużycia i jakie są formy handlu. Ponadto policjantki przekazały również informacje, co warto wiedzieć zanim ktoś wyjedzie na przykład za granicę do pracy. Pomocne w zajęciach miały być też scenariusze zajęć i propozycje ciekawych tematycznych filmów.
Relacjami z zajęć z zakresu profilaktyki społecznej, którą na bieżąco pomimo pandemii starają się prowadzić policjanci podzieliły się dwie szkoły. W Zespole Szkół Chemiczno - Elektronicznych im. Jana Pawła II w Inowrocławiu, zajęć o handlu ludźmi podjęli się i przeprowadzili nauczyciele: Pani Szymańska Aneta, Pani Justyna Małetka, Pani Dorota Pogorzały, Pan Tomasz Kamelski i Pan Henryk Domagała. Odbyły się one w czterech klasach liceum profilowanego - Edukacja Policyjna oraz w klasie technikum. Dwoje uczniów szkoły: Katarzyna Mierzyńska i Mateusz Rybacki, wykonało z własnej inicjatywy prace graficzne, które tak bardzo oddają znaczenie problemu handlu ludźmi. Dlatego policjantki postanowiły nagrodzić tych uczniów upominkami. W Zespole Szkół Weterynaryjno-Przyrodniczych w Kobylnikach łącznie pięć klas miało okazję podyskutować na temat problemu. Lekcję poprowadziły Panie: Jolanta Stajszczak – Nowak, Karolina Borowicz, Agnieszka Worsztynowicz, Joanna Kurczewska-Szczerba i Paulina Baczyńska.
Zajęcia w obu szkołach polegały na pogadankach, prezentacji tematycznych filmów oraz dyskusji. Nie obyło się też bez przykładów, o których uczniowie dowiedzieli się z mediów. W związku z zaangażowaniem się w profilaktykę nauczycieli, do ich rąk trafią dyplomy z podziękowaniami.
asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu