Seniorze – uważaj na fałszywych wnuczków i fałszywych policjantów!
Policjanci apelują o zachowanie czujności, gdy ktokolwiek obcy prosi nas o pieniądze. Ofiarą oszustwa może stać się każdy. Jesteś seniorem? Zapoznaj się z poniższym tekstem. Jesteś osobą młodą? Porozmawiaj o tym problemie ze znajomymi seniorami.
W ostatnim czasie nasiliły się próby oszustw „na wnuczka”, „policjanta” i „funkcjonariusza CBŚP” na terenie powiatu inowrocławskiego. Kilka z nich niestety zakończyło się przekazaniem pieniędzy złodziejom.
Coraz więcej osób wykazuje się czujnością i nie daje się nabrać oszustom. Wciąż jednak zdarzają się przypadki, kiedy zmanipulowani seniorzy tracą oszczędności nierzadko całego życia.
Jak działają oszuści? Wciąż stosowaną metodą jest metoda „na wnuczka”. Polega ona na tym, że przestępca podaje się za członka rodziny, np. wnuczka i prosi o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, choćby na zapłatę kaucji, pokrycie szkód wypadku drogowego, zakup mebli w promocji itp. W trakcie rozmów próbują manipulować ofiarami, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o stanie majątkowym i przekonać je, że sprawa jest bardzo pilna i nie może czekać, a pieniądze muszą być przekazane jak najszybciej.
Metody „na policjanta” i „funkcjonariusza CBŚP” są w gruncie rzeczy modyfikacjami metody „na wnuczka”. Krótko po rozmowie z rzekomym „wnuczkiem”, z ofiarą kontaktuje się osoba podająca za policjanta lub policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Oszuści przekonują wtedy rozmówcę, że poprzednia rozmowa była próbą oszustwa, a oni prowadzą postępowanie w tej sprawie. Mówią, że konieczne jest przekazanie pieniędzy funkcjonariuszowi Policji, który zabezpieczy tę kwotę przed przekazaniem oszustom.
Zdarzają się także sytuacje kiedy oszuści nie pojawiają się osobiście, a proszą o przelanie tej kwoty na podany numer konta bankowego.
Należy pamiętać, że nie zawsze oszuści podają się za wnuczka czy funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Przestępcy mogą także przedstawiać się jako pracownicy banku, którzy starają się uchronić ofiarę przed atakiem hakerskim na jej konto, w związku z czym konto tej ofiary musi zostać opróżnione – poprzez wypłatę gotówki lub zrobienie przelewu na inne konto.
Jak uchronić się przed oszustami? Nigdy nie podejmujmy pochopnych działań, nie decydujmy się na wypłatę pieniędzy z konta, nie mówmy jakimi kwotami dysponujemy w mieszkaniu. Zachowajmy spokój i zadzwońmy do prawdziwych członków rodziny, żeby omówić sytuację, sprawdzić czy ktoś faktycznie może potrzebować naszej pomocy.
Zapamiętajmy też, że policjanci nigdy nie informują przez telefon o prowadzonych przez siebie postępowaniach i nie żądają przekazania pieniędzy!
Kiedy ktoś telefonicznie podaje się za policjanta i żąda pieniędzy lub informacji o naszym majątku bezwzględnie należy się rozłączyć, a jeśli podejrzewamy oszustwo, skontaktować się z numerem alarmowym 112 i opisać sytuację.