Policja przestrzega przed internetowymi oszustami.
19 – letni mieszkaniec powiatu inowrocławskiego stał się ofiarą nieuczciwego internetowego sprzedawcy. Policja apeluje o rozwagę w trakcie zakupów na aukcjach internetowych.
Internetowe zakupy nie zawsze są bezpieczne. Przekonał ...
19 – letni mieszkaniec powiatu inowrocławskiego stał się ofiarą nieuczciwego internetowego sprzedawcy. Policja apeluje o rozwagę w trakcie zakupów na aukcjach internetowych.
Internetowe zakupy nie zawsze są bezpieczne. Przekonał się o tym 19 – letni mężczyzna. Oryginalny model telefonu komórkowego na jednej z aukcji internetowych przyciągnął jego uwagę. Zamówienia dokonał poprzez podany w ogłoszeniu telefon, wybierając opcję za pobraniem. W poniedziałek zapukał do jego drzwi listonosz, któremu zapłacił ustaloną kwotę 296 zł wraz z kosztem przesyłki. Po rozpakowaniu paczki okazało się, że znajdują się w niej pozawijane w gazety kawałki cegły. Niestety do dnia dzisiejszego pomimo monitu mężczyzna nie otrzymał zamówionego telefonu. 19 – latek na własnej skórze przekonał się, że nie zawsze osoby sprzedające są uczciwe i zawsze należy zachować ograniczone zaufanie a zakup dobrze przemyśleć.
Nieuczciwym sprzedającym na aukcjach internetowych za doprowadzanie osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.
Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy. W związku z tym, aukcje internetowe cieszą się dużym zainteresowaniem, bo to okazja by zrobić szybko przedświąteczne prezenty. Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.
• Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
• Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.
• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.
• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji"
• Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
(źródło KGP)