Wiadomości

Z wizytą w Ministerstwie

Data publikacji 01.04.2009

Policjantki i inowrocławska młodzież gościli w Ministerstwie

Policjantki i młodzież gościli w Ministerstwie.

 

Uzdolniona młodzież z grup teatralnych „AZYL” i „ZERO, ZERO” wraz z opiekunami i policjantkami z Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii mł. asp. Izabella Drobniecka i sierż. Izabela Lewicka-Woszczak inowrocławskiej Policji na specjalne zaproszenie gościli w

Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

 

W dniu 27 lutego w 19 osobowym składzie wzięliśmy udział w Konferencji podsumowującej Realizację programu „Razem bezpieczniej” za rok 2008. W spotkaniu uczestniczyło ok. 200 gości, w tym przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, samorządu terytorialnego oraz młodzież aktywnie działająca w Programie „PaT” – Profilaktyka a Teatr.

                                                                                                                                                                 

                                   
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Wśród takich młodych aktywistów na terenie Inowrocławia jest właśnie grupa teatralna „AZYL”, która działa przy II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu a opiekują się nią: polonistka pani Danuta Łazur oraz instruktor teatralny Andrzej Antczak. Druga grupa pn. „ZERO ZERO” prowadzona jest pod kierunkiem nauczycielki z SP nr 10 w Szymborzu pani Grażyny Jaśnowskiej.

Spektakle wystawiane przez tych młodych ludzi i nie tylko dla młodych pokazują między innymi problemy młodzieży współczesnego świata.

 
 
                                    
      
 
 
 
 
 
 
Sposobów dotarcia do świadomości dzieci i młodzieży szuka sama Policja. Rok rocznie odbywane wizyty Policjantów w szkołach na terenie powiatu inowrocławskiego mają swój cel. Spotkania i prelekcje, prezentacje ciekawych, pouczających filmów, wspólne dyskusje o zagrożeniach i drogach wyjścia z sytuacji trudnych i kryzysowych, uczą młode osoby pozytywnych reakcji i zachowań. Przestrzegają też przed konsekwencjami, kiedy zostanie naruszone prawo.
 
                                      

 

Należy wspomnieć, że Program „Razem bezpieczniej” łączy nie tylko działania Policji ale także administracji rządowej, samorządowej, partnerów społecznych, słowem wszystkich zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego. Celem głównym działań prowadzonych w ramach tegoż Programu jest wzrost realnego bezpieczeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa mieszkańców całej Polski. Ponadto zapobieganie przestępczości i aspołecznym zachowaniom, poprawienie wizerunku Policji i wzrost zaufania do niej a także innych służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

Konferencję otwierał Podsekretarz Stanu MSWiA Pan Adam Rapacki. Dziękował wszystkim, którzy angażują się między innymi w programy profilaktyczne, w które czynnie włącza się Policja. Zdaniem Ministra Rapackiego zwalczanie patologii we wszelkich jej przejawach najbardziej skutecznie odbywa się poprzez uświadamianie społeczeństwa oraz uwrażliwianie go na krzywdę. Kampanie społeczne skierowane na przeciwdziałanie przemocy oraz inne akcje polegające m.in. na budowaniu miasteczek ruchu drogowego to przyjęcie odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom.

O tak ważnej roli działań profilaktycznych i motywowaniu społeczeństwa do reakcji na ludzką krzywdę usłyszeliśmy także od obecnego na konferencji Pana Jarosława Dudy – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i polityki Społecznej.

Wysłuchaliśmy również wypowiedzi Komendanta Głównego Policji gen. Andrzeja Matejuka. Zwrócił on uwagę na rolę Policji w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Efekty są wymierne bo aż 77% obywateli czuje się bezpiecznie.

Młodzież obecna na konferencji oraz wszyscy uczestnicy żywiołowo reagowali podczas prezentacji programu edukacyjno-profilaktycznego KGP „Profilaktyka a Teatr”. Obejmuje on 4 obszary: działanie, informacje, edukację i akcje pn przystanek PaT. Zadaniem Programu jest zmniejszanie zjawiska narkomanii wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, pogłębianie wiedzy z zakresu profilaktyki narkotykowej oraz podejmowanie działań zwalczających zjawiska patologii społecznej.

„Najpiękniej jest wspierać tych, którzy nie mogą za to podziękować” – powiedział koordynator programu inspektor Grzegorz Jach, którego mieliśmy okazję gościć z grupą aktorów „SCENY 07” w inowrocławskim teatrze w czerwcu 2007 roku.

Inowrocławska młodzież wraz z opiekunami została wywołana podczas konferencji na podium. Tam w uroczysty sposób i przy fanfarach gratulacje za swój dorobek w dziedzinie profilaktyki odebrali z rąk samego Ministra Rapackiego oraz Komendanta Głównego Policji. Otrzymali także certyfikat „WSPIERA NAS PaT”, będący dowodem wyróżnienia. Liderem PaT-u na województwo kujawsko-pomorskie został absolwent II LO, scenarzysta i aktor „AZYLU”, Adam Zemelka, obecnie student II roku Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych na UMK w Toruniu.

            Obie grupy „AZYL” i „ZERO, ZERO” są w trakcie przygotowywania nowych spektakli, będących reakcją na niepokojące zjawiska społeczne - przemoc, uzależnienie od modnych trendów i świata mediów. Inowrocławianie będą mogli je obejrzeć podczas otwarcia Młodzieżowego Festiwalu Profilaktycznego, który odbędzie się w czerwcu b.r. Następnie zostaną zaprezentowane na IV Przystanku PaT, który odbędzie się latem w Miętnem pod Warszawą.

                                              mł. asp. Izabella Drobniecka
(skorzystano ze żródła www.mswia.gov.pl)

 

 

 

 

Powrót na górę strony