Wiadomości

Uświadamianie, przestrzeganie i pomoc

Data publikacji 16.03.2009

Spotkania Policjantów w szkołach mają swój cel

Spotkania Policjantów w szkołach mają swój cel 

         Niepokojąco obniża się wiek nieletnich, którzy wchodzą w konflikt z prawem. W 2008r inowrocławska Policja odbierała zgłoszenia o czynach zabronionych,  których     dopuszczały się dzieci ośmioletnie a nawet siedmioletnie.
 
Przykładem mogą być kradzieże, do których dochodziło w sklepach. Nieletni najczęściej kradli towar w postaci słodyczy i kosmetyków. Były przypadki, że do sklepu wchodziły nawet kilkuosobowe grupy nieletnich, które dokonywały kradzieży.

Dzieci zatrzymywała ochrona sklepów na gorącym uczynku. W ustaleniu nieletnich sprawców kradzieży pomagał również sklepowy monitoring. Na jego podstawie ustalano również nieletnich, którzy kradli w sklepach towar nawet jakiś czas wcześniej.

 

Z uwagi na to, że takie negatywne zachowanie dziecka świadczy o demoralizacji, Policja przeprowadzała rozmowy z nieletnimi w obecności ich rodziców. Następnie sprawy te trafiały celem rozpatrzenia do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Inowrocławiu.

 

W celu uświadamiania dzieci i młodzieży oraz przestrzegania przed konsekwencjami policjanci systematycznie organizują spotkania w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Na przełomie stycznia i lutego funkcjonariusze odwiedzili inowrocławskie gimnazja nr 1,2,3,4 oraz SP nr 9.

 
spotkanie w SP 9
spotkanie w SP 9
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podczas prelekcji policjanci zachęcali dzieci i młodzież do dialogu po to aby szukać wspólnych rozwiązań ich problemów. Okazuje się, że nie wszyscy rodzice na bieżąco rozmawiają ze swoim dzieckiem o ważnych dla nich sprawach.

Policjanci w szkołach informują uczniów o potencjalnych zagrożeniach, odpowiedzialności za ich postępowanie oraz uczą, że rodzice, nauczyciele, pedagodzy w szkołach oraz policjanci to osoby, do których mogą się zawsze zwrócić.

 W 2008 roku wśród wszystkich nieletnich, którzy weszli w konflikt z prawem około 20 %  to osoby poniżej 13 lat. W tej kategorii wiekowej dla wielu z nich nie były to jednostkowe przypadki a swojego zachowania często nie potrafili wytłumaczyć. Takim postępowaniem pociech byli zaskoczeni również rodzice, zadając sobie pytanie dlaczego ich dziecko złamało prawo i gdzie popełnili błędy wychowawcze ? 

W ubiegłym roku na terenie powiatu policjanci zorganizowali i wzięli udział w 485 spotkaniach z dziećmi i młodzieżą. W 629 przypadkach prowadzono rozmowy profilaktyczno-ostrzegawcze z nieletnimi oraz ich rodzicami i opiekunami aby przeciwdziałać patologiom w rodzinach. Ważnym elementem działań profilaktycznych jest bieżąca współpraca policjantów ze szkolnymi pedagogami. Takich spotkań z pedagogami w ubiegłym roku odbyło się aż 573.

Zaangażowanie tak wielu osób w działania na rzecz dzieci i młodzieży ma za zadanie uczyć ich, uświadamiać i wychowywać.

 
 
                                                 mł. asp. Izabella Drobniecka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony