Apel do kierowców o jazdę na trzeźwo!
Inowrocławscy policjanci odnotowali w ostatnich dniach kilka przypadków zasiadania za kierownicę samochodu po alkoholu. Apelujemy o zachowanie trzeźwości i zdrowego umysłu w obliczu coraz częstszych przypadków prowadzenia pojazdów pod ...
Inowrocławscy policjanci odnotowali w ostatnich dniach kilka przypadków zasiadania za kierownicę samochodu po alkoholu. Apelujemy o zachowanie trzeźwości i zdrowego umysłu w obliczu coraz częstszych przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.
W 2008 roku na terenie KPP Inowrocław zaistniało 2391 zdarzeń drogowych, z czego 2270 to kolizje drogowe, a 121 to wypadki drogowe. W zdarzeniach tych 152 osoby doznały obrażeń ciała, natomiast 25 osób poniosło śmierć.Pomimo ciągłego zaostrzenia kar i wzrostu wykrywalności, liczba nietrzeźwych kierowców uczestniczących w zdarzeniach drogowych ciągle wzrasta.
W 2008 roku w 13 wypadkach sprawcy – kierujący samochodem osobowym byli nietrzeźwy, w 2007 roku odnotowano 8 przypadków. Po zaistnieniu kolizji drogowych ustalono, że 33 sprawców tych zdarzeń było w stanie nietrzeźwości, w roku ubiegłym 26.
W 2008 roku na drogach powiatu ujawniono 439 pijanych kierowców a 2007 roku 456.
Niestety mimo niesprzyjających warunków znajdują się osoby, które siadają za kierownicę bądź na rower w stanie nietrzeźwości.
Tylko w miniony weekend zatrzymano 6 nietrzeźwych kierujących a wczoraj(16 lutego) i dzisiaj w nocy policjanci zatrzymali kolejnych pijanych kierowców:
Wczoraj około 10:25 w miejscowości Sójkowo w powiecie inowrocławskim policjanci zatrzymali pijanego kierowcę samochodu marki Opel Astra. 27 – latek kierował pojazdem mając blisko 2,3 promila alkoholu w organizmie. Noc spędził w policyjnym areszcie.
Dzisiaj 55 minut po północy na ul. Rąbińskiej w Inowrocławiu funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód bmw. Podczas legitymowania funkcjonariusze wyczuli od 23 – letniego kierowcy woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało w jego organizmie 1,4 promila alkoholu. Mężczyzna trafił do izby wytrzeźwień.
Wielu kierowców przyłapanych na prowadzeniu pojazdów w stanie nietrzeźwości, nie zdaje sobie sprawy, że popełniają przestępstwo, nie mają świadomości, co zrobili i jakie poniosą konsekwencje.
Kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, które skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy, a sąd grodzki może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat i ukarać grzywną wynoszącą maksymalnie 5 tysięcy złotych. Od 2000 obowiązują przepisy, według których przestępstwem jest kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości – to powyżej 0,50 ‰ alkoholu we krwi i powyżej 0,25 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Tu sankcje są zdecydowanie poważniejsze. Obecnie w przypadku zatrzymania, nietrzeźwemu kierowcy grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat w przypadku rowerzysty kara wynosi do roku pozbawienia wolności.
Ponadto od marca 2007 roku działają sądy 24 godzinne, które orzekają również w przypadku zatrzymania pijanych kierowców.