Podsumowanie weekendowych działań policjantów na drogach.
17 kolizji drogowych, wypadek drogowy oraz 5 nietrzeźwych kierujących to bilans, ostatnich kilkudziesięciu godzin na drogach powiatu inowrocławskiego.
Podczas minionego weekendu doszło do 17 kolizji drogowych. Policjanci ...
Podczas minionego weekendu doszło do 17 kolizji drogowych. Policjanci nałożyli 130 mandatów karnych, pouczyli 73 użytkowników dróg oraz zatrzymali 15 dowodów rejestracyjnych i 2 prawa jazdy. W całym powiecie zatrzymano 5 pijanych kierowców:
- W piątek około 10:20 w Pakości na ul. Jankowskiej policjanci zatrzymali pijanego rowerzystę. 48 – letni mężczyzna kierował rowerem mając 2,28 promila alkoholu w organizmie. Ponadto naruszył sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów.
- Kilka godzin później około 17:50 w miejscowości Kościelec gmina Pakość mundurowi zatrzymali 59 – letniego mężczyznę, który kierował rowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Trafił do policyjnego aresztu.
- W sobotę (14 lutego) na ul. Długiej w Dąbrowie Biskupiej funkcjonariusze zatrzymali pijanego motorowerzystę. 34 – latek kierował jednośladem mając 1,72 promila alkoholu w organizmie.
- W niedzielę (15 lutego) około 15:40 na ul. Poznańskiej w Inowrocławiu policjanci zatrzymali pijanego kierowcę fiata punto. 33 – latek kierował pojazdem mając blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Trafił do izby wytrzeźwień.
- 15 lutego około 20:15 na ul. Dworcowej w Inowrocławiu funkcjonariusze zatrzymali kierowcę volkswagena golfa. Podczas legitymowania funkcjonariusze wyczuli od mężczyzny woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało w jego organizmie 0,7 promila alkoholu. Mężczyzna trafił do izby wytrzeźwień.
Przypominamy, że od marca 2007 roku działają sądy 24-godzinne, które w trybie przyspieszonym mogą skazywać m.in. osoby, które prowadziły samochód pod wpływem alkoholu. Zgodnie z prawem kierowcy, którzy mają powyżej 0.5 promila alkoholu we krwi, popełniają przestępstwo, za co grozi do 2 lat więzienia. Nietrzeźwym rowerzystom grozi kara pozbawienia wolności do roku, a za niestosowanie się do sądowego zakazu do lat 3.
POLICJA APELUJE!
Nietrzeźwy użytkownik drogi stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie samego, ale i dla innych ludzi.
Spożycie alkoholu prowadzi do zaburzeń zachowania użytkownika drogi:
- wydłuża czas reakcji,
- zawęża pole widzenia,
- zmniejsza czujność,
- zaburza koordynacje ruchów,
- wypacza poczucie prędkości i odległości,
- zmniejsza precyzje działań